Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” tym razem wzięło pod lupę zmianę cen nieruchomości na przestrzeni minionych lat. Autorzy rankingów skoncentrowali się na skali powiatowej, bo jak mówią w takim układzie dostępne są stosunkowo wiarygodne i porównywalne dane. Powiat Kamieński, znalazł się na drugim miejscu tuż za Powiatem Tatrzańskim.

Wykorzystane liczby pochodzą z GUS, który udostępnia dane na temat mediany ceny za metr kwadratowy lokali mieszkalnych (bez względu na ich powierzchnię użytkową) sprzedanych w ramach transakcji rynkowych (odnoszących się zarówno do rynku pierwotnego, jak i wtórnego) w kolejnych latach. GUS udostępnia także wskaźnik opierający się na średniej, my zdecydowaliśmy jednak, że analizie poddamy medianę, która w porównaniu ze średnią jest parametrem lepiej pokazującym typową sytuację, zdecydowanie mniej uzależnionym od występujących w zbiorze wartości odstających.

Wysokie ceny mieszkań są generowane przede wszystkim przez inwestorów spoza powiatutwierdzi Anetta Byczkowska, sekretarz powiatu kamieńskiego w rozmowie z czasopismem WspólnotaPrzedmiotem obrotu są w głównej mierze lokale na wybrzeżu, w apartamentowcach, kupowane jako lokata kapitału. Niestety, nie jest to związane ze wzrostem liczby ludności na terenie powiatu, co miałoby wymierny wpływ na nasze dochody. Często ci, którzy szukają miejsca do zamieszkania, wybierają inne, tańsze lokalizacje – podsumowuje. Tymczasem ceny mieszkań w powiecie nadal rosnąwedług danych GUS cena metra kwadratowego w 2020 roku (mediana) sięgała już 9,8 tys. zł.

Ekskluzywne grono powiatów z najwyższymi cenami nieruchomości mieszkaniowych, przekraczającymi w 2019 roku 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy, tworzy 11 jednostek: 5 miast wojewódzkich (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław), 3 inne miasta na prawach powiatu (Sopot, Świnoujście, Gdynia) i 3 powiaty ziemskie (tatrzański oraz kamieński i kołobrzeski).