Jej głównym celem ma być możliwość odkrywania urokliwych akwenów wodnych Pomorza Zachodniego. Wolińska Pętla Żeglarska, która to wspólny projekt gmin Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin oraz Kamień Pomorski opiewający na kwotę ponad 200 – 300 mln złotych!

To już najwyższy czas, aby turystyczne Pomorze Zachodnie rozwijać w takim tempie, jak rozwijają się Mazury. Mamy tutaj niezwykłe, wspaniałe akweny wodne, które do tej pory nie są w sposób należyty poddane zainteresowaniu. Wolińska Pętla Żeglarska spowoduje rozbudowę infrastruktury, pogłębienie torów, którymi będzie można podchodzić i budowę specjalnego systemu powiadamiania, a więc cyfrowy system komunikacyjny, który pozwoli swobodnie wychodzić na morze nawet mniejszym jednostkom – zapowiada wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Główne założenia to nowe porty – w Przytorze, Lubinie, rozbudowa wolińskiej przystani, budowa nowej Mariny w Kamieniu Pomorskim. Jako elementy towarzyszące, ale równie ważne to pełne zinformatyzowanie oraz pogłębienie toru od Wolina, aż do Kamienia Pomorskiego i wyjścia w morze!

Wolińska Pętla Żeglarska to inicjatywa samorządów i Urzędu Morskiego. Środki na realizację zadania w głównej mierze mają pochodzić z funduszy europejskich. Zadanie ma zostać zrealizowane do 2025 roku!