Po wielu latach zaniechań Gmina Międzyzdroje podjęła się odtworzenia wartości historycznej i artystycznej przy Wieżyczce meteorologicznej – unikatowego obiektu z XIX w, zgodnie z Programem Prac Konserwatorskich i Restauratorskich. Wieżyczka meteorologiczna w „nowym blasku”- po renowacji stanęła w centralnym punkcie nadmorskiej Promenady – przed obiektem Informacji Turystycznej.

Jest to jeden z nielicznych zachowanych obiektów w Europie, które powstały miedzy 1884-1885 r. Na Pomorzu Zachodnim prawdopodobnie jest to jedyny zachowany obiekt.

Z pewnością wieżyczka meteorologiczna stanowić będzie dodatkową atrakcję turystyczną w Międzyzdrojach, z elementami historii – wykorzystaniem wartości edukacyjnej i poznawczej w regionie. To ważny element działań zachowania dziedzictwa kulturowego na Pomorzu Zachodnim. Dla pasjonatów historii może być doskonałym, fascynującym elementem badań i prac naukowych. Dla dzieci edukacją historyczną sięgającą XIX w. Dla starszych może stanowić wartość sentymentalną, a dla wszystkich turystów przebywających na wypoczynku ciekawy zabytkowy obiekt architektoniczny na turystycznej mapie Pomorza Zachodniego – mówi Burmistrz Mateusz Bobek.

Prace zostały wykonane w ramach zadania pn. „Wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy wieżyczce meteorologicznej w Międzyzdrojach”, na który gmina uzyskanym dofinansowanie od Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, w formie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na obszarze województwa zachodniopomorskiego.