Przez blisko dobę, cumował w Dziwnowie (przy nabrzeżu na wysokości Urzędu Miejskiego) „Kapitan Borchardt” – trójmasztowy szkuner gaflowy, który jest aktualnie najstarszym, bo przeszło 100-letnim żaglowcem, pływającym pod polską banderą. Zwodowany w 1918 roku w Holandii, początkowo pływał jako jednostka handlowa. W czasie II wojny światowej przejęty przez Kriegsmarine, był wykorzystywany jako okręt szkolny dla przyszłych załóg okrętów podwodnych. Podczas ewakuacji z Gdyni zimą 1945 roku, został odholowany do Travemude.

W roku 1989 przeszedł gruntowany remont w Szwecji, przysposabiający go do rejsów czarterowych. Pod polską banderą pływa od 2011 roku, to jest od momentu jego zakupu przez prywatnego właściciela (Skłodowscy Yachting Sp. z o.o.). Od 2017 roku jego portem macierzystym jest Szczecin, a nazwa „Kapitan Borchardt” (na cześć Karola Olgierda Borchardta, polskiego pisarza i marynarza, kapitana żeglugi wielkiej, autora znanej książki pt. „Znaczy Kapitan”) została mu nadana 8 października 2011 roku.

Więcej o tym wyjątkowym żaglowcu oraz o możliwościach rejsu na jego pokładzie, można znaleźć na stronie (link): www.kapitanborchardt.pl

Krzysztof Zawiliński