W dniach 11-13 czerwca 2018 r. odbyła się kolejna edycja Polsko-Niemieckiego Festiwalu Piosenki. W tym projekcie wzięło udział 155 uczestników ze szkół podstawowych w Wolinie, Kołczewie, Troszynie, Dargobądzu, Koniewie i Usedom (Niemcy) oraz dzieci z przedszkola w Wolinie i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy od intensywnej nauki tańca. Warsztaty taneczne prowadzili: Pan Emil Kępski (breakdance) oraz Jarosław Tarnowski (taniec towarzyski). Przez dwa kolejne dni od śniadania do obiadu dzieci intensywnie przygotowywały układy taneczne, które zaprezentowały na koncercie finałowym festiwalu. Po obiedzie wszyscy jechaliśmy do Wolina aby troszkę pośpiewać. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali Pan Eugeniusz Jasiewicz Burmistrz Wolina oraz Pan Marek Matys Wicestarosta Kamieński. Tak jak w roku ubiegłym wszystkie dzieci były bardzo dobrze przygotowane a wykonania piosenek wprost fantastyczne. Do wieczora słuchaliśmy solistów, duetów i grup wokalnych.

Trudno jest wymienić wszystkich uczestników ale szczególnie wyróżniającymi się były:
PSP Troszyn – Klaudia Aftewicz, Olek Krzos, Ola Kazanowska, Fabian Mortek, Damian Oleksyk, Marika Kowalska, Karolina Świder i Amelka Białek;
PSP Wolin – Julia Miętkiewicz, Emilia Tomków, Hanna Białek;
Szkoła w Usedom – Phyby, Maxymilian, Lasse, Celine, Richard i Johannes;
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Kamień Pomorski – Matuszak Radosław oraz Masłowska Paulina;
PSP Koniewo – Nikola Czach, Iza Wróblewska i Zuzia Skiba;
PSP Dargobądz – Justyna Tokarz i Martyna Grocholska;  

Przedszkole Wolin – Antek Marcinkiewicz, Hanna Rubiecka, Ania Najba i Zosia Kamieńska. Wszystkim dzieciom należą się słowa podziękowania za piękne wykonania piosenek i wielkie dzięki nauczycielom i opiekunom za prace włożoną w przygotowanie dzieci i opiekę nad nimi w trakcie projektu.

Rozdaliśmy blisko 80 nagród co świadczy o bardzo wysokim poziomie wykonawców. Nagrody dzieciom wręczyli Pan Johen Storrer Burmistrz Usedom oraz Pan Eugeniusz Jasiewicz Burmistrz Wolina. Obaj Panowie mieli też zaszczyt uroczyście zakończyć kolejny nasz projekt. To było już 14-te nasze wspólne spotkanie. Przez ostatnie 10 lat w projektach wzięło udział ponad 1400 dzieci ze szkół Gminy Wolin i ze szkoły w Usedom a zrealizowane projekty przekroczyły niebagatelną kwotę 150 tysięcy euro. To że mogliśmy  wspólnie tyle lat realizować projekty zawdzięczamy Panu Burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi który wspierał nas finansowo. Dziękuję w imieniu swoim i wszystkich dzieci za dobre serce Panie Burmistrzu.

„Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa /Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania’”

Piotr Karliński