Normy pola elektromagnetycznego to maksymalne wielkości natężenia promieniowania, które są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Ile wynoszą w Polsce? Jak wygląda to w innych krajach Europy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest pole elektromagnetyczne?

Chcąc przedstawić to, jak wyglądają polskie normy pola elektromagnetycznego w odniesieniu do europejskich limitów, warto wyjaśnić najpierw to, czym ono w ogóle jest. Pole elektromagnetyczne jest bowiem zjawiskiem, które występuje zarówno w sposób naturalny, jak i stanowi efekt działalności człowieka. W związku z tym jest ono wytwarzane między innymi przez słońce czy wyładowania atmosferyczne, a także powstaje w wyniku działania różnego rodzaju urządzeń, np. AGD, telefonów komórkowych czy samochodów elektrycznych. Co ciekawe, pole elektromagnetyczne posiada także każdy człowiek, jednak istotne jest to, że jeżeli pochodzi ono z naturalnych źródeł, to nie szkodzi organizmom żywym. Do pomiaru pola elektromagnetycznego służą odpowiednie mierniki, czyli automatyczne urządzenia, które można znaleźć pod linkiem: https://www.srtech.pl/mierniki-pola-elektromagnetycznego.

Ile wynoszą polskie normy pola elektromagnetycznego?

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwa, a jej skutki w praktyce mogą być naprawdę różne. W związku z tym przepisy regulują normy pola elektromagnetycznego, czyli maksymalne dopuszczalne wartości natężenia promieniowania. W Polsce określa je rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, zgodnie z którym dopuszczalne obecnie natężenie pola elektromagnetycznego dla częstotliwości od 2-300 GHz wynosi 10W/m2. Co ciekawe wartość ta jest znaczenie wyższa niż przed wydaniem tego rozporządzenia, ponieważ dopuszczalna wartość natężenia pola elektromagnetycznego wzrosła 100-krotnie. Jest to tłumaczone rozwojem nowych technologii, a co za tym idzie koniecznością dostosowania polskich norm do jej wymagań.

Europejskie normy pola elektromagnetycznego

Europejskie normy pola elektromagnetycznego zostały poddane standaryzacji w Rekomendacji Rady Europejskiej w sprawie ograniczania ekspozycji ludności na pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0 Hz do 300 GHz przyjętej w dniu 12.07.1999 r.  opracowanej w oparciu o zalecenia Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym. Istotne w tym przypadku jest to, że dokument ten stanowi wyłącznie rekomendację, a co za tym idzie jego założenia nie są wiążące dla krajów UE. W efekcie w niektóre państwa (np. Niemcy) zdecydowały się na ich stosowanie, a inne posiadają własne normy, którego mogą być bardziej (np. Włochy) lub mniej (np. Wielka Brytania) restrykcyjne. Polska zalicza się do tej drugiej grupy, co oznacza, że nasze normy są ostrzejsze niż rekomendacje europejskie.

Podsumowując należy stwierdzić, że polskie normy pola elektromagnetycznego są znacznie ostrzejsze niż przepisy europejskie. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że w ostatnich latach zostały złagodzone, a maksymalne dopuszczalne wartości natężenia wzrosły 100-krotnie.