Polska w najbliższych dniach dołączy do pilotażowego programu certyfikatów covidowych. O tym jak te paszporty będą wyglądały w praktyce, poinformował szef kancelarii premiera i pełnomocnika do spraw szczepień przeciw Covid-19 Michał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw Covid-19 Michał Dworczyk w Porannej rozmowie RMF MF potwierdził, że pilotaż certyfikatów covidowych w Polsce rozpocznie się między 20 a 25 maja. Tzw. paszporty covidowe mają być honorowane w całej Unii Europejskiej. Powstały po to, aby ułatwić nam podróżowanie chociażby w najbliższe wakacje. 

To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały, czy mają aktualny test covidowy – wyjaśnił Dworczyk.  Jak podkreślił, „to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii”. Pilotaż certyfikatów covidowych ruszy w Polsce, choć unijni urzędnicy nie osiągnęli formalnego porozumienia w tej sprawie.

Obecnie każda w pełni zaszczepiona osoba może ze strony pacjent.gov.pl ściągnąć certyfikat potwierdzający szczepienie. Może także skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe mObywatel.

Podobnie, jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, będzie to wyglądać po wprowadzeniu unijnych certyfikatów covidowych. W tej samej aplikacji znajdziemy wówczas kod QR, który będzie uznawany w całej Europie.

Aplikacja będzie nasza, polska. Każdy z krajów będzie miał swoją aplikację. Natomiast musimy przetestować z innymi krajami, które zgłosiły się do pilotażu, czy inne aplikacje dla służb granicznych będą mogły na podstawie kodu z aplikacji mObywatel zweryfikować czy jesteśmy zaszczepieni – powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera do spraw cyfryzacji rządu.  Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program – zapowiedział Michał Dworczyk.