Domagamy się prawa do godnego życia i przyszłości dla naszych rodzin i bliskich. Uważamy, że za naszą ciężką, odpowiedzialną i niebezpieczną służbę należą nam się godne warunki pracy i wynagrodzenie – piszą policyjni związkowcy. I protestują, masowo idąc na zwolnienia lekarskie. Protest funkcjonariuszy dotarł także do Powiatu Kamieńskiego.

Akcja protestacyjna policji rozpoczęła się w lipcu. Z początkiem listopada protest zaostrzył się w całej Polsce. Jak udało się ustalić naszej redakcji, dotarł także do naszego powiatu. I tak w przywróconym w ub. roku komisariacie w Dziwnowie w pracy pozostał jeden policjant. Zwolnienia lekarskie przedstawili też pracownicy prewencji czy ruchu drogowego.

O co walczą funkcjonariusze? Chodzi o spełnienie 6 postulatów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na 4 z nich.

1. Przyznanie dodatkowych pieniędzy na podwyżki – 650 złotych na każdego funkcjonariusza. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce od przyszłego roku przyznać 253 złote. (MSWiA proponuje 253 złote)
2.Rozpoczęcie prac nad prawem, które przywróci dawne uprawnienia emerytalne policjantów (emerytura po 15 latach służby). Obecnie policjanci mają prawo do świadczenia emerytalnego po 25 latach służby i po 55. roku życia. Przedstawiciele resortu chcą jedynie zrezygnować z wymogu ukończenia 55. roku życia potrzebnego do przejścia na emeryturę. (MSWiA proponuje emeryturę po 25 latach służby, bez kwestii ukończenia 55. roku życia)
3. Odmrożenie waloryzacji pensji. Ministerstwo nie odpowiedziało na ten postulat. (Brak odpowiedzi MSWiA)
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za nadgodziny i służbę w dni wolne od pracy. MSWiA zadeklarowało, że od nowego roku funkcjonariusze będą mieli pełnopłatne nadgodziny. (Jest zgoda resortu)
5. Zrównanie status emerytalnego funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku, z tymi przyjętymi przed tą datą. Ministerstwo nie odpowiedziało na ten postulat. (Brak odpowiedzi MSWiA)
6.Przywrócenie pełnej wypłaty za czas zwolnienia lekarskiego nieprzekraczającego 30 dni. Resort spraw wewnętrznych zadeklarował spełnienie tego postulatu. (Jest zgoda resortu)