7 kolizji drogowych, 4 kierujących w stanie nietrzeźwości, 5 zatrzymanych praw jazdy. Taki jest bilans majowego weekendu (30.04.-5.05.2019 r.) na drogach powiatu kamieńskiego. Zmieniające się z dnia na dzień warunki pogodowe oraz duże natężenie ruchu w znacznym stopniu utrudniają poruszanie się po drodze. Jest to bardzo trudny okres zarówno dla kierujących, jak i dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto, pod uwagę należy wziąć czynnik ludzki – brak wyobraźni, zmęczenie, rozkojarzenie, zły stan zdrowia, brak elementów odblaskowych czy choćby przysłowiowa „jazda na podwójnym gazie”. Wszystko to, może przyczynić się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co udowodnił nam majowy weekend (podstawowe dane obrazuje poniższa tabela).

Liczba wypadków drogowych ogółem 0
Liczba osób rannych 0
Liczba kolizji drogowych 7
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
(art. 178a §1 Kk)
4!
Zatrzymane prawa jazdy (w tym za przekroczenie dopuszczalnej prędkości
w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h)
5!

Bezpieczeństwa na drogach strzegą funkcjonariusze ze wszystkich jednostek Policji powiatu kamieńskiego. Dokładają szczególnych starań, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu podróży.

Pamiętajmy jednak, że na pierwszym miejscu o bezpieczeństwo własne i innych osób powinniśmy zadbać my sami. Poświęćmy chwilę na odpoczynek, przygotowanie się do podróży, zadbanie o stan techniczny pojazdu, a co najważniejsze, pomyślmy o drugim człowieku – ZDEJMIJMY NOGĘ Z GAZU, a za kierownicę wsiadajmy tylko i wyłącznie TRZEŹWI.

sierż. Aleksandra Berenda