Okres jesienny sprzyja migracji dzikich zwierząt przez drogi przecinające lasy i pola. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w rejonach pól i lasów, zwłaszcza nad ranem i wieczorem. Okres jesienny to czas wędrówek dzikich zwierząt w poszukiwaniu pożywienia oraz miejsc zimowania. W miejscach gdzie może dochodzić do migracji dzikich zwierząt, pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych i drogowych, a przede wszystkim do własnych umiejętności. Mgła oraz opady deszczu w znacznym stopniu utrudniają widoczność, a śliska nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Zachowajmy ostrożność, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Apelujemy o ostrożność na drogach w miejscach migracji dzikich zwierząt! Należy też pamiętać, że wystraszone i spłoszone zwierzę potrafi nagle wbiec na jezdnię wprost pod samochód lub nawet go staranować. Dlatego zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku.

Pamiętajmy też, w okresie jesiennym migracja dzikich zwierząt jest zdecydowanie większa, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli jednak zdarzy nam się taka sytuacja, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym dla nas miejscu. Zadbajmy również o to, abyśmy byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego i zadzwońmy na numer alarmowy 112. Pamiętajmy również o tym aby pod żadnym pozorem nie podchodzić do rannego zwierzęcia. Nawet, jeśli wydaje nam się, że zwierze nie przeżyło, nie próbujmy go ściągać z drogi, czy przesunąć. Pamiętajmy, że ranne zwierze może być bardzo agresywne, dlatego takie czynności pozostawmy odpowiednim służbom.

Rzecznik KPP w Kamieniu Pomorskim