Starcie pomiędzy Vinetą Wolin a Pogonią II Szczecin w ostatniej kolejce III ligi sezonu 2022/23 obfitowało w duże emocje. Mimo statusu wicelidera, Pogoń II nie zdołała zwyciężyć gospodarzy. Wolinianie pokonali szczeciński zespół 3:2, dzięki czemu zapewnili sobie utrzymanie na własne siły, niezależnie od wyniku Jaroty Jarocin.

W pierwszej połowie gry, Wolinianie otworzyli wynik za sprawą Szymona Emche. Jednak pod koniec pierwszej połowy, goście odwrócili losy meczu za sprawą Amina Doustali i Borysa Freilicha. Przy stanie 2:1 dla gości, Vineta musiała walczyć o korzystniejszy wynik, zwłaszcza że Jarota zdobyła bramkę w swoim meczu i tymczasowo przesunęła Vinetę do niższej ligi.

Kluczowy okazał się drugi czas gry. Po nieplanowanej przerwie spowodowanej lądowaniem samolotu pogotowia ratunkowego, gospodarze wrócili na boisko z podwójną siłą. Najpierw wyrównał Jakub Ostrowski, a następnie Kacper Żmudź zdobył trzecią, zwycięską bramkę dla Vinety. Wolinianie utrzymali swoją przewagę do końca spotkania, ciesząc się jak po awansie.

Innym ważnym spotkaniem była rywalizacja Błękitnych Stargard z Unią Swarzędz, która zakończyła się bezbramkowym remisem. Nieudany sezon Błękitnych doprowadził do spekulacji o kolejnej zmianie trenera.

Kolejnym szczecińskim zespołem, Świtem, nie powiodło się również w ostatniej kolejce. Przegrali swój mecz na własnym boisku, co zwiastuje personalne zmiany na Stołczyńskiej. W efekcie 34. kolejki, tabela III ligi przedstawia się następująco: na czele jest Olimpia Grudziądz, która zapewniła sobie awans, za nią plasuje się Pogoń II Szczecin. Vineta Wolin zajmuje 15. miejsce, unikając spadku.