Doniosły Jubileusz 98. urodzin obchodził Pan Czesław oraz Jubileusz 90. urodzin Pani Honorata. Z tej okazji życzenia dostojnym Jubilatom złożył osobiście Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz.

Jubilaci przyjęli  gości w towarzystwie córki Anny i wnuczki Beaty z mężem Andrzejem . Eugeniusz Jasiewicz składając gratulacje Państwu Proszko  wręczył kwiaty i drobne upominki oraz życzył wielu  lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Przy kawie i wspaniałym torcie  Jubilaci wspominali swoje lata młodości, które nie zawsze były szczęśliwe.

Czesław Proszko urodził się 17 listopada 1920 r. w miejscowości Morozowszczyzna w powiecie Grodno (obecnie Białoruś).Pani Honorata urodziła się 24 listopada 1928 roku w Landwarowie  na Litwie. Małżonkowie poznali się na Mazurach, w 1948 roku zawarli związek małżeński i zamieszkali w Węgorzynie. W 1956 roku przyjechali i osiedlili się na stałe w Wolinie. Największą pasją pana Czesława jest pszczelarstwo należy on do  Polskiego Związku Pszczelarskiego, a swojej pasji poświęca cały swój wolny czas. Pani Honorata natomiast to miłośniczka książek jak sama o nich mówi: ”to są moje przyjaciółki”. Pani Honorata pochwaliła się swoją biblioteczką, której poświęciła jeden z pokoi, a jej zbiór naprawdę robi ogromne wrażenie. Oboje małżonkowie są miłośnikami historii Polski, nie tylko o niej dużo czytają ale również z własnych życiowych doświadczeń z czasów II Wojny Światowej, posiadają  dużo wspomnień, którymi dzielą się z wolińską młodzieżą min. na „Spotkaniach pokoleń” organizowanych przez PSP w Wolinie.

Pan Czesław w 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej do 85. Oddziału Leśnego, który był zalążkiem 24. Brygady AK „Dryświaty”.  W lipcu 1944 roku po operacji „Ostra Brama” Brygada została rozformowana i jej żołnierze zostali internowani w Kupczelach, a później trafili do obozów pracy pod Kaługą na Zakaukaziu.

Państwo Czesław i Honorata Proszko wychowali dwie córki, z których jedna mieszkająca w Kanadzie już nie żyje, druga mieszka w Wolinie. Dochowali się dwojga wnuków i dwóch wnuczek oraz jednego prawnuka. Drogim Jubilatom życzymy co najmniej wspólnych  200 lat!

źródło:
UM w Wolinie