MSWiA apeluje do mieszkańców, by sami sprawdzili, co mają w piwnicach. Ta zapowiedź to konsekwencja tragicznego, niedzielnego pożaru w kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu. W akcji zginęło dwóch strażaków. Czternaście osób zostało rannych. Źródło wybuchu znajdowało się właśnie w piwnicy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, analizuje jeszcze, jak szerokie powinny być kontrole piwnic. Prawdopodobnie potrzebne będą zmiany w przepisach. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie pojawi się też prośba do administratorów osiedli, by udostępnili plany piwnic strażakom i innym służbom. Ma to ułatwić przygotowanie kontroli.
Na razie MSWiA apeluje do mieszkańców, by sami sprawdzili, co mają w piwnicach. Nie można trzymać tam między innymi materiałów takich jak benzyna, fajerwerki, butle z gazem czy stare akumulatory. To jest też apel do zarządców budynków, by instalowali czujki czadu i dymu i w razie wątpliwości, żeby pytali o to strażaków.
Docelowo kontrole piwnic mają prowadzić przede wszystkim strażnicy miejscy we współpracy z jednostkami samorządu. Wielu zarządów budynków wysyła w tym tygodniu prośby do mieszkańców, by na przykład usunęli przedmioty z części wspólnych klatek schodowych. Właśnie one zwiększają zagrożenie pożarowe i mogą utrudniać ewentualną ewakuację.
„W piwnicach, na poddaszach i strychach oraz na klatkach schodowych i korytarzach nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym materiałów wybuchowych i wyrobów pirotechnicznych” – przypomniała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna.
PSP w komunikacie na swojej stronie internetowej przywołała przepisy wynikające z rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tą regulacją w piwnicach, a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy, nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Jak przekazała PSP, do takich materiałów należą gazy palne, w tym propan-butan, acetylen oraz gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji; ciecze palne, np. benzyna, rozpuszczalniki, alkohole i nafta; materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne, np. fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy; a także inne materiały, które mogą spowodować powstanie pożaru.
„Przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach” – poinformowała straż pożarna. PSP przypominała także, że na drogach ewakuacyjnych zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczanie w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość. „Materiałów palnych nie można przechowywać również w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach” – zwróciła uwagę PSP.
15 komentarzy
Anonim mówi:
sie 29, 2024
o godzinie 20:52
Gonić dziadów z gratami i zastawiających wspólną przestrzeń w piwnicach. Brudasy niech spadają do ziemianek jak nie potrafią żyć cywilizowanie/
BALBINA mówi:
sie 29, 2024
o godzinie 20:32
A KTO MA PRACOWAC SKORO KONSERWATOR ZOSTAL KIEROWCA DO WOZENIA PRACOWNIKOW DO PRACY I ZPRACY ZA WASZA KASE CZYM WAM SPOLDZIELCY OCZY ZAROSLY CHYBA 4 LITERAMI
Anonim mówi:
sie 31, 2024
o godzinie 15:13
A czemu się nie odpiszesz swoim imieniem i nazwiskiem ?
Anonim mówi:
sie 29, 2024
o godzinie 18:07
Taki nakaz kontroli piwnic że na szczecińskiej w jednym z bloku zalewa piwnicę ale nikt oczywiście z tym nic nie robi No bo po co mieszkańcy też się nie odezwą No bo po co woda z kranu od wielu tygodni leci brązowa ale mieszkańcy wolą się nie odzywać no bo po co a spółdzielnia Zdrój oczywiście jak zwykle Nawet jak się ktoś odezwie to i tak nic nie robi 🤦♀️🤦♀️🤦♀️
Anonim mówi:
sie 29, 2024
o godzinie 19:49
W tym chorym kraju trzeba tragedii żeby coś zrobili
Anonim mówi:
sie 29, 2024
o godzinie 9:30
W Kamieniu już raz się spalił tzw. „Hotel” poprzez zaniedbania urzędników,budynek nienadawał sie do zamieszkania.Zginęły wtedy 23 w tym 13 dzieci.
Ant mówi:
wrz 1, 2024
o godzinie 13:01
Tam i tak sama patola.
Andrzej mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 23:49
Na Orzeszkowej w budynku po byłym G.S.pomieszczenia wspólne i piwnice zagracone że przejścia nie ma
Tola mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 22:10
To samo czeka kamien pomorski co i poznan Szczecinska 12 spoldzielnia mieszkaniowa zdroj kompletnie niedba o bezpieczenstwo w piwnicach korytaz zagracony kraty pozakladane niema przejsc butle gazowe rowery na korytarzu blokujace korytarz klatki zagracone kto dal pozwolenie na montaz drzwi zeby sie otwieraly na klatke schodowa przeciez to jest sadownie zakazane zarzad mysli ze jakos to bedzie ole to do czasu
Anonim mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 18:23
Jeżeli -wszystko- i -wszystkich- sprawdzają to nadal jest -,albo będzie już Nowo Euro-Komuna!!!
Anonim mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 16:31
Komuna była i jest złem. Co z tego że kontrolowali piwnice jak z drugiej strony rujnowali kraj i zastraszali społeczeństwo.
Siwa mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 15:38
Do 13:08 Jak wejdzie unijna zero emisyjność budynkowa żeby przetrwać i ominąć bzdurne przepisy będziemy zmuszeni do przekształcenia mieszkań na komórki.A kto nam zabroni mieszkać w komórce??
Been mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 13:08
A mam.takie pytanko? Można mieszkać w piwnicach i komórkach? W Wolinie 20% społeczeństwa tak koczuje
Anonim mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 11:08
Za komuny takie kontrole były przeprowadzane systematycznie co rok (tzw. akcja posesja). Komisja w składzie – strażak,policjant, pracownik urzędu miasta.
Anonim mówi:
sie 28, 2024
o godzinie 11:03
Całego świata nie skontrolują.