16 września w kościele parafialnym im. Andrzeja Boboli w Golczewie, a później cmentarzu komunalnym w Golczewie odbędzie się niezwykła uroczystość. Po 74 latach od śmierci, szczątki Antoniego Wąsowicza, polskiego żołnierza podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego spoczną obok jego siostry.
Antoni Wąsowicz urodził się 17 kwietnia 1922 r. w Aloksie w powiecie Święciany (Litwa) jako syn Władysława i Weroniki z d. Dejczko. Przed wojną ukończył siedem klas szkoły powszechnej i pracował w gospodarstwie rolnym. Jego działalność w czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej nie jest bliżej znana. Sam zeznawał, że służył w jednym z oddziałów partyzanckich AK.
Po ponownym zajęciu Wileńszczyzny przez Armię Czerwoną został powołany do odbycia służby wojskowej i po przeszkoleniu trafił w stopniu kaprala do 4. „warszawskiego” pułku aprowizacyjnego. 25 maja 1945 r. zdezerterował z wojska i wstąpił do oddziału niepodległościowego Władysława Tomczaka „Zadory”. Wraz z tym oddziałem uczestniczył m.in. w zajęciu więzienia w Szamotułach w czerwcu 1945 r. Ujawnił się 24 września 1945 r. w Woli Rafałowskiej i wyjechał na tzw. Ziemie Zachodnie w poszukiwaniu rodziny. Tam nawiązał kontakt z łącznikiem podziemia z terenu Sądecczyzny i za jego pośrednictwem w marcu 1946 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego „Wojsko Polskie” dowodzonego przez Władysława Janura „Wisłę”.
Wąsowicz brał też udział w akcjach przeciwko współpracownikom UB, aktywistom komunistycznym oraz pospolitym przestępcom. Latem 1946 r., po częściowym rozbiciu grupy, wraz z Adamem Domalikiem „Kowbojem” przyłączył się do oddziału Józefa Kurasia „Ognia” i wszedł w stopniu sierżanta w skład 3. kompanii jego zgrupowania. Po śmierci Henryka Głowińskiego „Groźnego”, w listopadzie 1946 r. objął nad tą kompanią dowództwo.
„Roch” uczestniczył we wszystkich najważniejszych działaniach grupy – akcjach ekspropriacyjnych, likwidacjach komunistów i ich współpracowników oraz starciach z obławami UB. Nadzorował też wysadzenie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Rabce 31 lipca 1946 r. Był przeciwnikiem ujawniania się po ogłoszeniu amnestii w lutym 1947 r. i kontynuował działalność konspiracyjna także po śmierci „Ognia”. Dopiero wiosną 1947 r., nie widząc możliwości dalszej działalności partyzanckiej, zdecydował się wraz z dwójką najbliższych współpracowników przejść do Austrii – do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Przygotowana w maju 1947 r. ucieczka nie powiodła się i cała trójka została złapana, a następnie odesłana do Polski.
18 grudnia 1947 r. wyrokiem WSR w Krakowie Antoni Wąsowicz skazany został na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 24 lutego 1948 r. Szczątki Antoniego Wąsowicza potajemnie pogrzebano na cmentarzu Rakowickim, gdzie odnaleziono je w październiku 2017 r.
Uroczysty pogrzeb „Rocha” odbędzie się 16 września 2021 r., który poprzedzony będzie mszą św. o godz. 10.00 w kościele parafialnym im. Andrzeja Boboli w Golczewie. Kondukt żałobny z asystą wojskową uda się z trumną na cmentarz komunalny przy ul. Krótkiej, gdzie spoczywa jego siostra Helena Ciszkiewicz.
Wszystkich mieszkańców prosimy o wyrozumiałość podczas trwania przemarszu, ponieważ ul. Zwycięstwa zostanie na ten czas zamknięta. Zwracamy się również z uprzejmą prośbą, aby w miarę możliwości nie parkować samochodów na parkingach przy Restauracji „Herbowa” oraz przy Salonie Pogrzebowym „Morfeusz” w dniu uroczystości.
22 komentarzy
Anonim mówi:
wrz 13, 2021
o godzinie 17:18
To prawda,komunizm zakorzenił się bardzo mocno ,chyba coraz bardziej ,młode pokolenie nie zna historii Polski a aktywiści nie dopuszczają do edukacji w prawdzie i odsłanianie takich kart historii jest nie tylko składaniem hołdu bohaterom ,ale zadaniem wychowawczym
Anonim mówi:
wrz 13, 2021
o godzinie 10:49
Jeden z wielu bohaterów , który nie chciał oddać nas w łapy bolszewików . Dla czerwonej elity naszego kraju będzie zawsze bandytą. Komunizm przez 45 lat mocno się zakorzenił w narodzie.
Gość mówi:
wrz 11, 2021
o godzinie 23:18
Jake goście będą
Anonim mówi:
wrz 10, 2021
o godzinie 23:27
Dziękuję ….
Anonim mówi:
wrz 10, 2021
o godzinie 18:07
KPINY
Anonim mówi:
wrz 9, 2021
o godzinie 19:40
Że co.
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 21:14
muzeum ziemi kamienskiej
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 21:06
ALE MAJĄ WIEDZE
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 19:36
aczcie panstwo ze bede inny babcia mojegokolegi kiedy mowilismy partyzanci ona mowila bandyci ta pani juz nie zyje opowiadal takie historie o dzialaniach partyzantow ze wprost nie wiezylismy trudno to udowodnic moja rodzina rowniez ucierpiala od od obecnie nazywanych zolniez wyklety opisze krotka historie jeden z moich wojow bylnauczecielem zaczoltworzyc szkole chcial uczyc wiejskie dzieci przyszli partyzanci z lasu przez dlugi okres czasu sie leczyl i zato mam oddawac czesc tym ktorz zabijali polakow bo nieodpowiadali ich wyobrazeniom wy
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 19:07
Polska się o nich upomniała po latach cierpienia i zakłamania . Prawdy nie da się zakopać na wieki ,jak prawe musiało być to pokolenie , które wyżej niż własne dobro ceniło sobie honor i miłość Ojczyzny .Bolesne to , że spotkanie z rodziną możliwe stało się dopiero po śmierci
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 17:32
I po co Rosjanie przepędzili Niemców z naszej ziemi ? Wyklęci sami, by sobie poradzili. Tak, jak „Ogień”, który jest do dzisiaj potępiony przez Słowację, bo rozwalił tam kilka miejscowości i to do nogi. Morderca i gwałciciel.
Zapoznajcie się z dokumentami IPN-u na temat Wyklętych. Nie są zbyt pochlebne.
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 19:58
„likwidacja komunistów i ich współpracowników”-czyli komunistów czy innych ludzi można swobodnie zabijać tylko ze względu na inny światopogląd-tyle,że to komuniści odbudowywali kraj ze zniszczeń wojennych,wprowadzili 8-godzinny dzień pracy,rozdali biedocie po kawałku ziemi w wyniku reformy rolnej-a nie wyklęci grasujący po lasach z karabinami zafundowanymi przez Londyn,który wcześniej wysyłał 12-14-letnie dzieci na pewną śmierć w Powstaniu Warszawskim,napadający na wioski,strzelajacy do kobiet,dzieci i starców…..JEDNA WIELKA OBŁUDA I ZAKŁAMANIE
woliniak mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 17:23
Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!!
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 21:00
Jakby ci „bohaterowie” przejęli władzę-to byś obecnie tu nie mieszkał,bo Truman, Marshall i Churchill chcieli stworzyć Polskę wielkości Białorusi-robili wszystko,by odebrać Polsce Wrocław,Szczecin,tzw.Ziemie Zachodnie oraz cały Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską. Andrzej Leon Sowa pisze w swojej nowej książce – ‚Historia polityczna Polski 1944-1991’ – że jeszcze we wrześniu 1953 roku Wielka Brytania przygotowała tajny projekt pozbawiający Polskę terytorium między Nysą Kłodzką i Łużycką w wypadku podpisania traktatu pokojowego między czterema mocarstwami a zjednoczonymi Niemcami.
Stalin może i Polaków niezbyt kochał,ale to właśnie jednak jego zdecydowana postawa zagwarantowała Polsce dzisiejsze terytorium-dzięki czemu mieszkasz w fajnym i ładnym Wolinie,a nie w drewnianej chacie krytej papą gdzieś na wschodzie.
woliniak mówi:
wrz 9, 2021
o godzinie 9:41
Brak empatii w stosunku do ludzi przelewających krew za naszą wolność!! W twoim przypadku to urazu poporodowy.
Polecam raport, prof. dr hab Andrzeja Stalmacha pt. II wojna światowa i jej skutki dla Polski i Polaków.
Tak jestem mieszkańcem Wolina, mającym korzenie wywodzących się z kresów wschodnich, przedwojennych a mieszczących w granicach Polski. Twoja ocena mniemanego mojego i mojej rodziny statutu społecznego jest niczym innym jak pogardą dla Polaków.
Anonim mówi:
wrz 11, 2021
o godzinie 2:15
nie uznaję „polaków” wieszających kobiety w ciąży ,rozstrzeliwujących cywilów i kradnących najbiedniejszym ostatnią krowę ,i ostatnią kurę
anonim mówi:
wrz 9, 2021
o godzinie 7:29
,,…Stalin może i Polaków niezbyt kochał…” – on nawet własnego narodu nie kochał. Kochał tylko siebie, władzę znęcanie się nad ludźmi.
Anonim mówi:
wrz 9, 2021
o godzinie 11:00
Myślisz,że w historii było dużo przywódców kochających naród?Władza to przywileje, żądza dominacji nad innymi, koryto-i być może rekompensowanie sobie jakichś własnych kompleksów.Zdecydowana większośc polityków chodzi na smyczy bankierów i koncernów-gdyby było inaczej-to Niemcy po II Wojnie Św. nie mieliby prawa sprzedawać tyle uzbrojenia-ile sprzedają.Wojny-to biznes dla bardzo nielicznych-i cierpienie dla bardzo licznych i zwyczajnych ludzi.Najpierw się podburza-a niech się tłuką-a później obu stronom konfliktu sprzedaje się uzbrojenie-zgodnie z zasadą-„gdzie dwóch się bije-tam-trzeci korzysta”.pozdrawiam
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 17:17
Cześć i chwała bohaterom !
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 17:02
70. rocznica zbrodni w Zaleszanach https://www.youtube.com/watch?v=8l63Dstd2rw
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 17:01
Romuald Rajs ps. „Bury”. Bohater czy morderca? | OnetNews https://www.youtube.com/watch?v=RZZ8M_-9iHE
Anonim mówi:
wrz 8, 2021
o godzinie 16:41
Wreszcie oddaje się hołd żołnierzom wyklętym!
Chwała bohaterom! Polska się jednak o nich upomniała!
Cześć i chwała bohaterom!