Producenci będą musieli informować klientów o tym, że za butelki zwrotne obowiązuje kaucja. Oznacza to, że butelki — w tym po piwie — będą miały zmienione etykiety. Kolejnymi zmianami będzie wprowadzenie kaucji zarówno za butelki szklane jak i plastikowe oraz za puszki. Poza tym duże sklepy będą musiały odbierać puste opakowania.

Najszybciej — bo już od 13 października — producenci napojów, w tym piwa, będą mieli obowiązek umieszczania na butelkach i puszkach informacji, że jest to butelka zwrotna, a także ile wynosi kaucja z tym związana. Obowiązek wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która weszła w życie we wrześniu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego zwrócił się w tej sprawie portal dlahandlu.pl wyjaśnia, że klienci powinni być informowani o pobieranej kaucji zwrotnej przed zakupem napoju. Taka praktyka pozwoli uniknąć nieporozumień przy kasie.

„Na finalny koszt zakupu piwa przy kasie składa się jego cena, czyli kwota, jaka widnieje na półce sklepowej, oraz kaucja za butelkę zwrotną. Kaucja podlega zwrotowi i ze względu na swój charakter nie podlega przepisom o obowiązku uwidocznienia cen. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest informowanie kupującego, że jeśli wybrany przez niego produkt jest w opakowaniu zwrotnym, to sprzedawca pobierze kaucję w określonej wysokości”podkreślił UOKIK.

Zgodnie z nowelizacją do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 l, szklanych butelek przeznaczonych do wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek do 1 l zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 gr za opakowanie. Co istotne, aby ją odzyskać w sklepie, nie trzeba będzie przedkładać paragonu potwierdzającego zakup. Ta regulacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Obowiązek odbierania opakowań po napojach będzie spoczywał na sklepach, których powierzchnia przekracza 200 mkw — to kolejna, która wejdzie w życie na początku 2025 r. Mniejsze podmioty będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu kaucyjnego.