RCB opracowało dla ludności cywilnej poradnik postępowania w przypadku ataku zbrojnego. Zawiera on kompleksowe informacje dot. pożądanych reakcji, z podziałem na poszczególne rodzaje agresji. Znajduje się w nim także lista przedmiotów potrzebnych do wyposażenia zestawu ewakuacyjnego.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, „każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak”. Ponadto jego zawartość musi być przygotowana odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność posiadania przy sobie wszystkich niezbędnych przedmiotów.

Jako że celem uciekinierów ma być przetrwanie tygodnia w sytuacji ograniczonego dostępu do prądu, pożywienia i wody, w zestawie ewakuacyjnym należy umieścić następujące rzeczy:

– radio na baterie + baterie;

– latarkę + baterie;

– komplet sztućców;

– kurtkę przeciwdeszczową;

– najważniejsze dokumenty: dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty
urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach oraz dochodach;

– apteczkę, a w niej: leki indywidualne, ibuprofen, paracetamol, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęsetę, opatrunki, gazy, folię termiczną, plastry, bandaże, plastry chemiczne;

– śpiwór;

– worki na śmieci;

– ubranie na zmianę;

– gwizdek;

– zapałki/zapalniczkę;

– mydło, żel do dezynfekcji;

– maski oddechowe/ochronne;

– kombinerki, łom, narzędzia wielofunkcyjne;

– mapę z lokalnymi drogami, kompas, busolę, GPS;

– gotówkę w niewielkich nominałach;

– otwieracz do puszek;

– posiłki na dwa dni;

– butelkę filtrującą z nowym filtrem;

– gumy, sznurki, opaskę zaciskową;

– nóż, ołówek oraz notes.

RCB informuje również, że do plecaka musi być dołączona kartka z nazwiskiem i adresem. Co więcej, każdy powinien wyposażyć się w oddzielne zestawy dla domu, miejsca pracy i samochodu, ponieważ nie wiadomo kiedy nastąpi ewakuacja. Obowiązkowo należy się też upewnić, iż członkowie rodziny wiedzą gdzie znajdują się ich plecaki.