Wraz z nadejściem Wielkiego Tygodnia, parafie naszego miasta przygotowują się do uroczystego świętowania najważniejszych dni w chrześcijańskim kalendarzu. W tych dniach, pełnych refleksji, modlitwy i wspólnoty, wierni będą mieli okazję do głębszego zaangażowania w tajemnicę paschalną.

Wielki Czwartek – Pamiątka Ostatniej Wieczerzy

W Wielki Czwartek, dzień pamięci Ostatniej Wieczerzy, w której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, Msza Święta Wieczerzy Pańskiej odbędzie się o godzinie 18.00. Tradycyjnie, w tym dniu nie będzie odprawiana Msza Święta poranna o godzinie 7.00. Po Mszy, do godziny 22.00, wierni będą mogli uczestniczyć w czuwaniu w Ciemnicy, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

Wielki Piątek – Dzień Krzyża

Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Pana Jezusa, rozpocznie się od modlitwy Jutrzni i Godzin Czytań o godzinie 9.00. O godzinie 15.00, upamiętniając godzinę śmierci Chrystusa, rozpocznie się Droga Krzyżowa. Liturgia Adoracji Krzyża, centralny punkt tego dnia, odbędzie się o godzinie 18.00. Czuwanie przy Bożym Grobie potrwa do godziny 22.00. Wierni będą mieli również możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty od godziny 8.00 do 18.00. Przypominamy, że Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Wielka sobota – świecenie pokarmów

W Wielką Sobotę, dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie, modlitwa Jutrzni i Godziny Czytań również rozpocznie się o godzinie 9.00. W tym dniu, od godziny 10.00 do 14.00, będzie można święcić pokarmy – co pół godziny. Kulminacyjnym punktem będzie Liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o godzinie 21.30.

Niedziela Wielkanocna – Święto Zmartwychwstania

Niedziela Wielkanocna, najważniejszy dzień dla chrześcijan, obchodzony jest jako pamiątka Zmartwychwstania Pańskiego. W katedrze Msze Święte zostaną odprawione o godzinach 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Dodatkowo, Msza Święta w kościele św. Mikołaja zostanie odprawiona o godzinie 17.00.