Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do sejmików w 2/3 województw, w tym w zachodniopomorskiem- wynika z sondażu IBRiS do którego dotarł Głos Szczeciński. PiS nie ma jednak szans na samodzielne rządy. Jeśli chce przejąć władze będzie musiała zawiązać koalicję z opozycją. A na jakie wyniki PiS może liczyć w naszym powiecie? Weź udział w sondzie!

Wybory samorządowe – według wielu to najważniejsze głosowanie spośród wszystkich. Ich wynik wpływa na życie lokalnych społeczności: zwycięzcy decydują o rozwoju i inwestycjach w gminie, mają wpływ na tworzenie miejsc pracy czy wizerunek miast. Jesienią wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz członków rad gmin, powiatów i sejmików województw. Szczególne znaczenie ma wynik wyborów do sejmików województw – będzie swego rodzaju sondażem przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku i pokaże, które partie cieszą się największym poparciem Polaków.

Na kogo zagłosujesz w nadchodzących wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa

Zobacz wyniki

Z badania przeprowadzonego pod koniec kwietnia przez IBRiS wynika, że na najwięcej głosów w jesiennych wyborach może liczyć Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Porozumienie). Obóz Jarosława Kaczyńskiego wygrywa w 2/3 województw i najwięcej mandatów może uzyskać w województwie mazowieckim (25) i śląskim (21) oraz małopolskim (19). Jak się okazuje, połączenie sił Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej przyniosło niewielki efekt – partie wygrywają tylko w co czwartym województwie (m.in. w dolnośląskim – 18 mandatów i pomorskim – 17).

Wygrana PiS w większości województw nie oznacza jednak, że partia będzie miała w nich władzę. Niewykluczony jest powyborczy scenariusz w którym do koalicji Platformy i Nowoczesnej dołącza PSL i/lub SLD. Wtedy PiS mimo wygranej, byłby w mniejszości. Np. w województwie kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim czy łódzkim.

źródło:
GS24.PL