Piłeś? Nie jedź! I to nie tylko pojazdem mechanicznym! Niewiele osób wie, albo nie chce widzieć, że karana jest także jazda pod wpływem alkoholu np. rowerem. Przekonał się o tym boleśnie 60 – letni mężczyzna, który przyłapany przez policjantów będzie musiał zapłacić 2500 złotych mandatu!

Chwilę przed godziną 10, w Dziwnowie funkcjonariusze przeprowadzili badanie blisko 60 – letniego mężczyzny. Wynik 1,5 promila sprawił, że nałożono na niego mandat karny w wysokości 2500 złotych. Nie jest to odosobniony przypadek. Pijani rowerzyści to wciąż bardzo często spotykani sprawcy wykroczeń.

W 2022 nastąpiło zaostrzenie przepisów dla kierowców. Kluczowa kwestia w odniesieniu do pijanych rowerzystów jednak się nie zmieniła. Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu rowerzyści nie stracą prawa jazdy. Rowerzysta w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) musi liczyć się z mandatem w wysokości od 1000 zł. Rowerzysta w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) naraża się natomiast na mandat od 2 500 zł. W przepisach ustalono minimalne stawki, ale funkcjonariusz może wypisać mandat nawet na kwotę 5 tys. zł.

Jeśli policjant uzna, że rowerzysta doprowadził do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sprawa trafi do sądu . Sąd może orzec karę grzywny w wysokości do 30 tys. zł. Może również wydać zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, ale też zdecydować o karze więzienia.