Polacy piją na potęgę i pobili rekord spożywania alkoholu z czasów PRL. Tak wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szokujące dane na temat picia Polaków przytacza TVN.24, powołując się na dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Światowej Organizacji Zdrowia.

O ile spożycie alkoholu na świecie spada – mniej piją Niemcy, Włosi, Francuzi, a także Rosjanie – to w Polsce spożycie alkoholu rośnie. Rocznie statystyczny Polak spożywa około 11 litrów czystego spirytusu. Przewyższa to dwukrotnie wskaźnik sprzed 50 lat.

Co więcej, według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, które przytaczał Krzysztof Brzózka, były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do 2020 roku spożycie alkoholu w Polsce może sięgnąć 12,5 litra na osobę.

Jest kilka przyczyn. Pierwsza i zasadnicza to, że alkohol jest wszechobecny, zalewają nas reklamy, a z racji tego, że jesteśmy dużym atrakcyjnym rynkiem europejskim, ekspansja przemysłu spirytusowego na naszym terenie jest duża.