Rząd sfinalizował prace nad pigułką dzień po. Projekt zostanie przesłany do Sejmu – poinformował premier Donald Tusk. „Chodzi o jeden konkretny specyfik nazwany w ustawie: ella one” – przekazał szef rządu. „Jesteśmy gotowi do złożenia w najbliższych godzinach do Sejmu projektu o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia” – zapewnił w środę premier Donald Tusk.

Rady Ministrów zajmowała się w środę projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Projekt przewiduje dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki dzień po, bez recepty. Tematem na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów było m.in. sfinalizowanie prac na etapie prac rządowych, jeśli chodzi o pigułkę dzień po. Sprawa została sfinalizowana. Projekt ustawy zostanie przesłany do Sejmu – poinformował w środę premier Donald Tusk.

Premier uściślił, że chodzi o dostępności do pigułki „dzień po” bez recepty dla zainteresowanych od 15. roku życia w górę. – Dla tej grupy antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty. Chodzi o jeden konkretny specyfik nazwany w ustawie: ella one – powiedział.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego typu tabletek, zawierają one inne substancje aktywne. Tabletkę z levonogestrelem (Escapelle) należy zażyć w ciągu 72 godzin od współżycia, a tabletkę z octanem uliprystalu (ellaOne) – do 120 godzin. Preparat należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Antykoncepcja awaryjna nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.

Aborcja do 12. tygodnia. Premier Tusk deklaruje gotowość do złożenia projektu

„Wczoraj odbyły się konsultacje społeczne z organizacjami kobiecymi i nie tylko. Jesteśmy gotowi do złożenia w najbliższych godzinach do Sejmu projektu o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia” – zapewnił w środę premier Donald Tusk.

Podczas środowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier zwrócił uwagę, że aborcja to jedna z kwestii, co do której w koalicji są „różne poglądy”.

Żeby nikt nie miał wątpliwości, w jaką stronę będziemy szli. Zaproponowałem, aby zgodnie z naszą umową koalicyjną – skoro nie może być projektu rządowego, ponieważ nie ma tutaj wspólnego zdania między partiami politycznymi – wczoraj odbyły się konsultacje społeczne z organizacjami kobiecymi i nie tylko. Prowadziła je posłanka Monika Rosa – powiedział Tusk.

Jesteśmy gotowi do złożenia projektu do Sejmu w najbliższych godzinach o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia – przekazał szef rządu.