W dniach 12-18 maja 2018r. w ramach projektu Erasmus+ Y.E.S. odbyło się na Sycylii spotkanie uczniów, nauczycieli z Włoch, Irlandii Północnej, Grecji, Hiszpanii oraz Polski. Polskę reprezentowały uczennice kl. VII PSP w Kołczewie Martyna Dajlid i Nikola Masojć oraz dyrektor szkoły pani Beata Aniśkiewicz – Pociask i nauczyciel języka angielskiego pani Marta Gaskill.

Dziewczynki przebywały podczas pobytu w rodzinach włoskich, dzięki czemu poznawały kulturę i zwyczaje Włochów. W poniedziałek 14 maja wszyscy przybyli do szkoły Istituto Francesco Petrarca na uroczyste powitanie uczniów i nauczycieli z Polski, Grecji, Hiszpanii i Irlandii Północnej. Szkolna orkiestra przygotowała muzyczny program powitalny. Po koncercie odbyły się zajęcia prowadzone przez włoskich nauczycieli, podczas których uczniowie wykonywali wspólnie prace plastyczne poznając jednocześnie fakty i historię Katanii. Po zajęciach wszyscy zjedli wspólny lunch w szkolnej stołówce przygotowany przez rodziców.

Następnego dnia odbyła się całodniowa wycieczka do doliny świątyń w Agrigento. Uczniowie i nauczyciele odwiedzili ogrody, jaskinię oraz ruiny starożytnych greckich świątyń. W środę 16 maja odbyło się spotkanie koordynatorów projektu w celu ustalenia kolejnych terminów spotkań oraz zadań na kolejny rok szkolny. W międzyczasie pozostali nauczyciele i uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach. Po spotkaniu wszyscy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez odział przedszkolny. Po południu odbyła się dyskoteka szkolna.

W kolejnym dniu uczniowie i nauczyciele wybrali się na wspólne zwiedzanie zabytków Katanii. Wycieczka zakończyła się wizytą w Uniwersytecie Monastero dei Benedettini, gdzie uczniowie samodzielnie wykonali starożytne mozaiki. W ostatni dzień zorganizowana została wycieczka autokarowa na wulkan Etna, gdzie można było obejrzeć jeden z kraterów i przejazd do Taorminy – malowniczego włoskiego kurortu.

Tydzień minął bardzo intensywnie i pozostawił miłe wspomnienia. Uczniowie nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie, czego dowodem były pożegnania na lotnisku. Po powrocie do szkoły opowiadaniom pełnych wrażeń nie było końca. Następni uczniowie już nie mogą się doczekać kiedy nadejdzie ich kolej.

PSP Kołczewo