W bieżącym roku szkolnym, dzięki staraniom p. dyrektor Beaty Aniśkiewicz-Pociask i koordynatora projektu p. Katarzyny Wołkow, przystąpiliśmy do programu Unii Europejskiej Erasmus + „Młodzi przedsiębiorcy”. Zakwalifikowanie się do cieszącego się wielką popularnością  projektu wśród polskich szkół nie było łatwe, ale dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu się naszych nauczycielek osiągnęliśmy zamierzony cel. W programie biorą udział również szkoły z Irlandii, Włoch, Grecji i Hiszpanii.

W dniach 5-9.02. 2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych progach  przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie. Przywitaliśmy ich uroczystym apelem, podczas którego zaprezentowaliśmy nasze narodowe tańce i piosenki. Uroczystość była  prowadzona
w dwóch językach przez naszych uczniów.

W czasie pobytu nasi goście brali udział w zajęciach z e-twining oraz  przeprowadzili z naszymi uczniami niezwykle interesujące lekcje w języku angielskim. Mieli okazję zapoznać się również z ciekawą i bogatą historią Wolina i jego okolic. Dzięki uprzejmości dyrektora Ryszarda Banaszkiewicza zwiedzili Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie oraz zabytkowy Dworek, w którym spotkali się z Burmistrzem Wolina, panem Eugeniuszem Jasiewiczem.  Pan Burmistrz  w niezwykle interesujący sposób przekazał naszym gościom historię Dworku.  

Nauczyciele mieli możliwość podziwiania również piękna Wyspy Wolin. Odwiedzili Muzeum i Zagrodę WPN, byli nad Jeziorem Turkusowym i na Wzgórzu Zielonka. Jednym z punktów projektu były Targi przedsiębiorczości, podczas  których nasi uczniowie sprzedawali własnoręcznie  przygotowanie przez siebie produkty. Celem targów było dobre zagospodarowanie  „pożyczoną” kwotą od Rady Rodziców i zarobienie pieniędzy, które zostaną przekazane na UNICEF.

W ostatnim dniu pobytu gości w naszym kraju był wspólny wyjazd do Szczecina ,m.in. zwiedzanie Podziemia Szczecina.

Niezwykle miło było nam gościć nauczycieli z innych krajów, wymieniać się wspólnymi doświadczeniami i umiejętnościami.  Mamy nadzieję, że pobyt u nas na długo zostanie w ich pamięci.

Marlena Wodzińska
PSP Kołczewo