Za nami kolejny istotny etap prac: zakończono wykonywanie pierwszej warstwy nawierzchni. Dodatkowo tego samego dnia uruchomiono pierwsze wentylatory, co stanowi kluczowy element bezpieczeństwa tunelu. Ukończenie inwestycji zbliża się wielkimi krokami. 

39 metrów pod lustrem wody – to najniżej położone miejsce w tunelu, który pod cieśniną Świny łączy wyspy Uznam i Wolin. Cały tunel ma 1780 długości, a przejazd nim zajmie 2 minuty. Budowa jest już na finiszu.

W samym tunelu będzie zainstalowanych 110 kamer, m.in. szybkoobrotowe do przybliżania w celu rozpoznania sylwetki, odczytania tablic rejestracyjnych a nawet naklejki z hologramem na szybie. W sumie na całym obiekcie (wraz z drogami dojazdowymi i budynkami obsługi) będą 143 kamery. Nad prawidłowym funkcjonowaniem tunelu i bezpieczeństwem będzie przez całą dobę czuwał kilkunastoosobowy zespół Działu Utrzymania Tunelu.

Ostatecznej daty oddania otwarcia tunelu jeszcze nie wyznaczono. Wiadomo jednak, że jego otwarcie nastąpi jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim. Po uruchomieniu tunelu Świnoujście przestanie w końcu być zdane wyłącznie na przeprawy promowe, a kierowcy skazani na nawet 2-godzinne oczekiwanie w kolejce na przeprawę z wysypy Wolin na Uznam i odwrotnie.