Pierwsza Komunia Święta to szczególne wydarzenie w życiu młodego człowieka. W jej trakcie dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Przygotowanie do pierwszej komunii świętej odbywa się zarówno przy parafii jak i w szkole.
W starożytności komunia św. była po raz pierwszy udzielana zaraz po przyjęciu chrztu, nawet niemowlętom (pod postacią wina). Praktyka ta jest kontynuowana w Kościołach wschodnich. W Kościele łacińskim z biegiem czasu zaprzestano stosować tę praktykę i zaczęto dopuszczać do komunii św. dzieci posiadające już pewną świadomość tego czym jest Eucharystia. O dojrzałości dziecka decydowali rodzice wraz z duszpasterzem. W 1215 roku Sobór laterański IV określił, że każdy katolik po dojściu do używania rozumu powinien przynajmniej raz w roku (na Wielkanoc) po spowiedzi i odprawionej pokucie przystąpić do komunii, co kilka wieków później potwierdził Sobór trydencki, wyklinając z Kościoła tych, którzy twierdzą inaczej. Dodatkowo Ojcowie Soboru potępili pogląd mówiący, że dzieciom nieposiadającym używania rozumu potrzebna do zbawienia jest komunia święta. Zła interpretacja nauki Kościoła doprowadziła do tego, że do komunii św. dopuszczano tylko starsze dzieci, a w wielu przypadkach już młodzież. Zaczęto bowiem określać dolną granicę wieku, w którym można przystąpić do komunii św. W niektórych krajach (Belgia, Holandia) wiek ten ustalono na szesnaście lat.
Praktykę jednoczesnej komunii św. wielu dzieci wprowadzili w XVII wieku Księża Misjonarze. Uroczystość pierwszokomunijna była organizowana na zakończenie misji. Zwyczaj ten rozpowszechniał się poszczególnych diecezjach świata a na ziemie polskie dotarł w I połowie XIX wieku. Około czterdziestu dzieci z kościoła św. Małgorzaty przyjęło I komunię św. 16 maja 1842 roku, w drugim dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego podczas nabożeństwa w archikatedrze w Poznaniu, w którym uczestniczył abp Marcin Dunin (Prymas Polski).
Organizowanie uroczystości pierwszokomunijnych przyjęło się w całym Kościele za pontyfikatu Piusa X, który podpisując dekret Świętej Kongregacji ds. Sakramentów Quam singulari nakazał urządzenie generalnej komunii św. dzieci przynajmniej raz w roku.
W Polsce przyjęło się udzielanie I komunii świętej dzieciom po dwuletniej katechizacji, a tylko w wyjątkowych przypadkach dopuszczano do Stołu Pańskiego dzieci młodsze, nawet przed rozpoczęciem nauki w szkole. W 2009 roku wskutek zmian w systemie edukacji wprowadzający wcześniejszy obowiązek szkolny dzieci, Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski rozpoczęła pracę nad przesunięciem I komunii świętej do klasy III szkoły podstawowej. W niektórych diecezjach tej zmiany już dokonano.
źródło:
fot. Parafia Jarszewo
11 komentarzy
Anonim mówi:
maj 19, 2018
o godzinie 17:21
Pozdrowienia dla księdza z Jarszewa jest naprawdę wporzadku, nie co ten pseudo proboszcz z Kamienia
Anna mówi:
maj 17, 2018
o godzinie 12:00
Prawdziwy super ksiądz!Wzór do naśladowania.Ostatni taki ksiądz był lata temu jak ja szłam do komunii.Szczęść Boże księże Waldemarze.
Anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 19:04
Myślę że z tej składki to nie tylko były kupione kwiaty ale i wiele innych rzeczy które przy takiej okazji należy zaplacic
Anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 12:49
To są zdjęcia z zeszłego roku.
Wioleta mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 12:01
Super garstka dzieci wszystkich widac nie tak jak w wolinie na wariata gdzies okolo 80 dzieci idzie. U nas byla skladka po 150
Anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 11:31
Komunia piękna tylko zavduzo składki na przystrojenie kościoła kwiatami po 300 zł od dziecka a było ich 18 ro to jest aż 5.400 zl powarjowali co niektórzy przedewszystkim ci ktozy wymyślili taką kwotę poupadali na luby jak mają tak dużo kasy to mogli po 5 tyś wplacic
Anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 12:46
?
Anonim mówi:
maj 17, 2018
o godzinie 21:55
przestań każdy się skłąda po tyle, wszystko kosztuje
Anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 10:55
nareszcie normalnie ubrania nie wariactwo
Anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 10:50
Ksiądz Waldek – najlepszy!!!
anonim mówi:
maj 16, 2018
o godzinie 9:29
Świetny proboszcz !!!1