Piekarnia – Ciastkarnia Wiesława Żelka dostarczy chleb polskim strażakom, którzy już dziś (21.07) decyzją polskiego rządu wyruszają do środkowej części Szwecji pomóc gasić pożary lasów. Łącznie 140 strażaków i 44 wozy będą pomagać przez 14 dni.

To dla mnie ogromne wyróżnienie, że to właśnie moja piekarnia dostarczy chleb polskim strażakom – mówi nie kryjąc zadowolenia Wiesław Żelek, właściciel piekarni w Kamieniu Pomorskim, który na tą sytuację dostarczył specjalnie wyprodukowany chleb szczeciński oraz IG.

Decyzję o wysłaniu pomocy podjął polski rząd na prośbę władz szwedzkich. „Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W piątek rano Szwecja zaakceptowała wsparcie ze strony polskich strażaków. W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (dziewięciu ratowników i cztery samochody) – poinformowała KPRM. Jak podały służby rządowe w komunikacie, grupa uda się promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowości Sveg w środkowej Szwecji. Według KPRM, misja może potrwać do 14 dni.

W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabierają własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą ratownicy medyczni).