
W środę 24 czerwca wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące kursu reedukacyjnego dla osób, które prowadziły pojazd po alkoholu lub narkotykach. Kierowcy zapłacą 2,5 tys. zł zamiast dotychczasowych 500 zł.
Kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii to konieczność dla osób, które chcą odzyskać prawo jazdy po odebraniu uprawnień w związku z prowadzeniem pojazdu po alkoholu lub narkotykach. Do tej pory wysokość opłaty za kurs wynosiła 500 zł, ale od najbliższej środy wzrośnie ona pięciokrotnie – do 2,5 tys. zł.
Zmiany w opłatach to efekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 czerwca 2026 r. w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu kierowania na badania lekarskie lub badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu. Rozporządzenie, które opublikowano w Dzienniku Ustaw 9 czerwca, wchodzi w życie dziś (24.06)
Autorzy regulacji, uzasadniając zmiany, podkreślili, że wprowadzenie działań prewencyjnych przez odpowiednią dolegliwość finansową, mogącą skutkować zniechęceniem do kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających jest konieczne, zaś ustalona wysokość opłaty umożliwi pokrycie całości kosztów przygotowania i przeprowadzenia kursów reedukacyjnych.














