Choć jego nazwa brzmi jak profesjonalny zabieg pielęgnacyjny przeprowadzany przez kosmetyczkę, jest jak najbardziej bezpieczny dla skóry i przeznaczony do wykonywania w domu. Zalet jego stosowania jest bardzo dużo, a fakt, że może być wykorzystany do każdego typu cery sprawia, że nie należy się go obawiać.
Czym jest peeling enzymatyczny i jak działa na skórę?
W odróżnieniu od zwykłego peelingu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, ten enzymatyczny nie posiada drobinek ścierających. Jego wygląd bardziej przypomina maseczkę. Jego działanie jest powierzchniowe – nie wnika głębiej niż na 0,5 mm w głąb skóry. Zawarte w jego składzie enzymy, najczęściej naturalne (roślinne lub ziołowe, najczęściej spotykane to papaina oraz bromelaina z papai i ananasa) lub syntetyczne w kontakcie z twarzą doprowadzają do przyspieszonego procesu odnowy skóry i złuszczenia warstwy rogowej poprzez rozpuszczenie, bez konieczności jego wcierania (tak, jak ma to miejsce przy kosmetyku z drobinkami). Dzięki temu jest to bardzo bezpieczne, ponieważ nie dochodzi do naruszenia struktury skórnej. Producenci często wzbogacają składy kosmetyków w witaminy, olejki roślinne, antyoksydanty i substancje nawilżające.
Dla kogo peeling enzymatyczny?
Ten rodzaj peelingu (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/categorys/721239/) jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry, także wrażliwej i naczynkowej. Nie muszą się go obawiać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dermatolodzy polecają tez rodzaj złuszczania naskórka również osobom z trądzikiem, ponieważ powierzchniowe, delikatne działanie enzymów nie przyczynia się do pękania wyprysków. Wręcz przeciwnie, dzięki temu, że niepotrzebne jest masowanie twarzy, nie dochodzi do roznoszenia bakterii po skórze i ryzyka rozdrapania blizn.
Jakie korzyści niesie stosowanie peelingu enzymatycznego?
Peeling zawiera enzymy, które działają przeciwzapalnie, pomagają przywrócić naturalny koloryt cery, pozbywając się zmęczonego i niezdrowego odcienia (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym). Efekty stosowania kosmetyku są błyskawicznie – odnowione komórki skóry są lepiej nawilżone. Dzięki pobudzaniu produkcji ceramidów dochodzi do wzrostu napięcia oraz elastyczności cery.
Łagodne działanie peelingu enzymatycznego pomaga skórze mieszanej i tłustej w jej odświeżeniu, oraz pozbyciu się nadmiaru sebum. Cerze naczynkowej pozwala zmniejszyć rumień i widoczność naczynek, a także przywraca zdrowy koloryt. W przypadku skóry wrażliwej peeling działa kojąco oraz łagodząco na wszelkie podrażnienia, nie nasilając jej zaczerwienienia.
Na co należy uważać?
Choć działanie peelingu enzymatycznego jest powierzchowne i bezpieczne, warto pamiętać o kilku zasadach. Nie należy używać kosmetyku, jeśli na twarzy występują ostre stany zapalne, świeże rany, zadrapania, infekcje bakteryjne czy opryszczka.
Istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie cery do zabiegu. By wyeliminować ryzyko podrażnień skóry, należy na dzień przed zastosowaniem peelingu nie używać kosmetyków zawierających kwasy bądź retinol, ani też wykonywać peelingu. Dermatolodzy zalecają przeprowadzenie próby alergicznej – w tym celu nanosimy niewielką ilość produktu na skórę i obserwujemy, czy nie pojawiły się niepożądane zaczerwienienia.
Dla lepszych rezultatów zaleca się stosować peeling regularnie, 1-2 razy w tygodniu i to przez cały rok (także latem). Nie należy jednak nadużywać dobroczynnego działania enzymów – zbyt częste stosowanie może przynieść odwrotne skutki, np. podrażnienia, przesuszenie czy nadwrażliwość. Warto ściśle przestrzegać zasad użytkowania umieszczonych na opakowaniu przez producenta.