Będzie się działo! Dziś w nocy patrzcie w niebo! Nad Polską ukaże się zorza polarna. Zjawisko kojarzone głównie z Islandią i daleką północą naszego globu zawita do naszego kraju.

Tłusty czwartek już 28 lutego. Ale w noc przed tym dniem wiele będzie działo się na niebie. W Polsce można będzie zobaczyć zorzę polarną. Przewidywania są oparte na wyliczeniach Amerykańskiej Narodowej Administracji do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA). Ostatni raz trafiła do Polski w zeszłym roku, kiedy mogli ją obserwować mieszkańcy północnej części kraju.

W kierunku Ziemi ponownie skierowała się pokaźnych rozmiarów dziura korona na Słońcu. Ta wyrwa w polu magnetycznym naszej gwiazdy jest z nami od lata 2018 roku. Blisko cztery tygodnie temu wywołała ona jedna z dwóch najsilniejszych zórz polarnych w sezonie 2018/2019 podczas burzy magnetycznej klasy G3 (Kp 7) – czytamy na profilu Karola Wójcickiego, bodaj najsłynniejszego polskiego popoluaryztaora astronomii – Zorza polarna o takim nasileniu może być obserwowana pod ciemnym niebem, z dala od świateł miejskich, również na średnich szerokościach geograficznych – w tym z Polski północnej oraz centralnej. Cztery tygodnie temu dostrzegli ją obserwatorzy z Niemiec. W Polsce panowały wtedy niesprzyjające warunki pogodowe.

Przy sprzyjającej pogodzie, zjawisko powinno wystąpić pomiędzy 22 a 4 rano.