Niedługo wejdą w życie przepisy znoszące obowiązek drukowania paragonów. Oznacza to, że sprzedawca nie będzie musiał drukować i wydawać klientowi dowód zakupu do ręki.

Możliwość wystawienia wirtualnych paragonów, jak pisał „Dziennik Gazeta Prawna”, dotąd była teoretyczna, bo w praktyce sprzedawcy mieli obowiązek wydruku paragonu, nie dotyczyło to tylko tzw. kas wirtualnych, czyli oprogramowania na tablecie i telefonie. Jednak gdy wejdą w życie nowe przepisy znoszące obowiązek drukowania paragonów – a jak czytamy w „Fakcie”, te już czekają na opublikowanie w Dzienniku Ustaw – klient będzie mógł otrzymać paragon w formie elektronicznej. O ile, zaznaczmy, wyrazi na to zgodę. Jest jeszcze jeden warunek: konieczna jest jeszcze homologacja kas fiskalnych wyposażonych w nową funkcjonalność.

Są dwa rodzaje takich nowoczesnych kas, które mogą wystawiać paragony elektroniczne: tzw. kasa wirtualna i kasa online. Jak przypomina „Gazeta Prawna”, kasa online nie przechowuje danych o transakcjach, tylko przesyła je przez internet do skarbówki. O e-paragonach mówi się już od lat. Parło na nie Ministerstwo Finansów, które chce, by zamiast tradycyjnych paragonów wydawane były dowody zakupu na maila, do bankowości elektronicznej czy aplikacji.

źródło:
PAP