Urząd Marszałkowski dokłada się do remontu kamieńskiej katedry. We wtorek (10.06), w Starostwie Powiatowym doszło do parafowania stosownych dokumentów, pomiędzy ks. prob. Dariuszem Żarkowskim, a wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą.

W tym roku razem z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęliśmy remont więźby i dachu katedry. Dotacja z ministerstwa jest niestety mniejsza niż wniosek który złożyliśmy, więc wszystko wskazuje, że dzięki maksymalnej dotacji Marszałka, uda nam się zrobić więźbę dachową nad nawą główną, to wszystko obijemy deskami i niestety zostawimy dach do przyszłego roku tylko pod papą – tłumaczy ks prob. Dariusz Żarkowski.

Dziekan Żarkowski liczy na to, że w przyszłym roku, zostanie ogłoszony kolejny ministerialny nabór, co pozwoli na zakup dachówki na całej powierzchni dachu. Zgodnie z zaleceniami konserwatora, dachówka musi być karpiówką, w kolorze pomarańczowym.

Na katedrze jest więźba z różnych lat. Niektóre elementy zostaną, a niektóre trzeba wymienić. Dokumentacja, którą wykonaliśmy pokazuje, że to czas najwyższy na wymianę więźby, która nie była doglądana od lat 80. Mogliśmy zrobić część dachu i pokryć to dachówką, ale fachowcy mówią, że lepiej pokryć część dachu papą, aby pokryć całość warstwą jednolitą, z tej samej produkcji. 

Oprócz nawy głównej, trwa modernizacja elewacji wschodniej wieży katedry. Na renowację katedry Ministerstwo przyznało 350 tys. złotych (105 tys. ma wynieść wkład własny). Z kolei Urząd Marszałkowski dołożył 40 tys. zł.