Od 1 stycznia 2024 ze stacji benzynowych w Polsce zniknie benzyna Pb95 z symbolem E5. Zastąpi ją paliwo o oznaczeniu E10. Kierowcy obawiają się zmiany, bo wiele samochodów nie jest przystosowanych do nowej benzyny.

Ministerstwo Klimatu przestrzega, że nie wszyscy kierowcy będą mogli zatankować nowe paliwo o oznaczeniu E10. Właściciele starszych pojazdów, głównie wyprodukowanych przed 2010 rokiem, będą musieli przerzucić się na droższą benzynę Pb98.

Klasyczna Pb95 zniknie ze stacji głównie ze względu na ekologię. Benzyna, która obecnie dostępna jest na stacjach to bezołowiowe 95-oktanowe paliwo z oznaczeniem E5. Oznacza ono, że do produkcji paliwa użyto 5 procent biokomponentów (bioetanolu). Nowe paliwo ma oznaczenie E10, czyli zawartość bioetanolu to aż 10 procent. Oznacza to niestety również, że więcej jest samochodów niekompatybilnych z nową benzyną.

Potencjalne problemy z tankowaniem nowej benzyny spowodowane są przede wszystkim tym, że bioetanol spala się w wyższej temperaturze niż zwykła benzyna. Może to sprawiać trudność zwłaszcza starszym silnikom, chociaż wiele nawet 15-letnich aut powinno sobie z tym bez problemu poradzić. Jeżdżenie nieprzystosowanym samochodem na nowej E10 może prowadzić do szybszego zużywania elementów głowicy i wypalania uszczelki pod głowicą. Co w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważniejszych awarii silnika.

Polska będzie 18. krajem Unii Europejskiej, który wprowadzi paliwo E10. Ten rodzaj benzyny jest już powszechnie stosowany w Australii i Stanach Zjednoczonych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wyszukiwarkę, w której można sprawdzić czy benzyna E10 jest bezpieczna dla silnika naszego samochodu.