Decydując się na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego w pakiecie, zapłacimy mniej, dlatego szukając obowiązkowego OC, warto zastanowić się nad dodatkową ochroną. Niezależnie od tego, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym podejmujemy współpracę, zawsze jest możliwość, aby w ramach jednej umowy wykupić także drugą polisę.
Kupując OC i AC w pakiecie kierowca na pewno otrzyma zniżkę. Choć w tym wypadku, tak czy inaczej trzeba liczyć się z większymi kosztami, to warto zdecydować się na takie dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie jeżeli dużo podróżujemy samochodem.
Dla kogo AC?
Ubezpieczenie Autocasco jest nieobowiązkowe, jednak jeżeli jesteśmy właścicielami nowego samochodu popularnej marki, który jest wartościowy, często nim podróżujemy oraz parkujemy w miejscach niestrzeżonych, to warto zdecydować się na taką polisę. Oczywiście zakres ochrony w przypadku takich ubezpieczeń może być różny, dzięki temu można dopasować produkt ubezpieczeniowy do swoich potrzeb. Zazwyczaj w zakres AC wychodzą szkody związanie z takimi zdarzeniami jak:
- kradzież pojazdu,
- zderzenie z innym pojazdem, zwierzęciem, przedmiotem,
- działanie siły przyrody,
- kradzież części lub wyposażenia.
Wybierając pakiet OC/AC zwróć uwagę na zakres ochrony, powinieneś wiedzieć za co płacisz, tym bardziej, że ubezpieczenie wykupujesz dla siebie. Pakiet to wygodne rozwiązanie, ze względu na to, że wszystkie polisy kończą się w tym samym terminie i są obsługiwane przez jednego ubezpieczyciela, także wszystkie szkody zgłaszamy do jednej firmy. W przypadku OC zakres ochrony jest taki sam niezależnie od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, w przypadku AC jest inaczej, bo samy wybieramy, od jakich zdarzeń chcemy się ubezpieczyć. To, dlatego nie należy decydować się na pierwszą ofertę, która będzie najtańsza. Wybierając ubezpieczenie autocasco, trzeba dokładnie przeanalizować warunki umowy, dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek w razie wystąpienia szkody.
Na co zwrócić uwagę wybierając AC?
– wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel na pewno nie wypłaci nam odszkodowania, można zapoznać się z nimi w dokumencie OWU,
– terminy zgłaszania szkód, uszkodzenia oraz kolizje przeważnie trzeba zgłosić do 7 dni od zdarzenia,
– metody rozliczania szkody – tutaj do wyboru jest wariant kosztorysowy, czyli otrzymujemy pieniądze na konto bankowe i sami musimy zająć się naprawą uszkodzonego samochodu. Można też zdecydować się na wariant serwisowy, w tym wypadku oddajemy pojazd do serwisu, z którym współpracuje ubezpieczyciel i firma rozlicza się bezpośrednio z mechanikami,
– amortyzacja części, tabele potrąceń amortyzacyjnych są zawarte w OWU,
– suma ubezpieczenia – będzie maleć wraz ze starzeniem się pojazdu oraz po każdej szkodzie, aby temu zapobiec można zdecydować się na AC ze stałą lub odnawialną sumą ubezpieczenia, przy czym jest to dodatkowo płatne.
Artykuł Sponsorowany