W minioną środę (12.06.) odwiedziliśmy kolejne instytucje kultury. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu ,,Otwieramy się na KULTURĘ’ dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili Centrum Dialogu Przełomy oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnej i Muzeum Historii Szczecina, Pomorza Zachodniego. 

Celem ekspozycji w Centrum Dialogu Przełomy było pokazanie przełomowych momentów historii, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989. Była to bardzo ciekawa opowieść poprowadzona przez panią przewodnik, o powojennych losach i kulturze ludzi niegdyś zamieszkujących Pomorze Zachodnie. Obejrzeliśmy również film dokumentalny „Milczące Pokolenie”, opowiadający o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Podczas filmu udaliśmy się w „podróż” wraz z wnukiem Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki Okręgu Wileńskiego AK do miejsc, w których była więziona i torturowana. O swoich przeżyciach nie mogła opowiadać aż do upadku komunizmu. Film poświęcony jest przywracaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. 

Po wyjściu z Centrum Dialogu Przełomy uczestnicy udali się do Muzeum Tradycji Regionalnej oraz do Muzeum Historii Szczecina. Były tam wystawy, z której pierwsza poświęcona została sztuce na dworze książąt pomorskich, w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Grupa zwiedzających obejrzała obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest portret Filipa I pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541roku. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego, 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów. Na koniec uczestnicy zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie ułożyć poznane obiekty z przygotowanych puzzli oraz nazwać je i określić ich funkcję. Druga z wystaw nosiła nazwę ,,Ciekawostki z dziejów Szczecina’’- opowieść o dziejach Szczecina. Była to fascynująca opowieść o dziejach miasta od jego początków, aż po wiek XX. W ramach warsztatów uczestnicy wykonali projekt talerza (biały talerz papierowy, plastelina, pastele) nawiązującego wzornictwem do charakterystycznych w XVIII i XIX wieku produktów popularnego w wielu miejscowościach Pomorza lokalnego rzemiosła garncarskiego, które zyskały miano Stettiner Ware. 

Był to dzień pełen wrażeń, pięknych opowieści o dziejach dawnych mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz poznania obiektów, prac rękodzielniczych z poprzednich epok, dawnej topografii miasta i artefaktów z przeszłości.

Projekt pn. „Otwieramy się na KULTURĘ” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.