25-latek podejrzany o oszustwo za pośrednictwem kodów BLIK został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna wpadł, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu. Funkcjonariusze znaleźli przy nim ponad 12 tysięcy złotych i telefon, w którym miał zapisane kody. Policja apeluje o weryfikowanie, czy nasi znajomi faktycznie potrzebują pomocy!

Rzeczniczka Komendy Rejonowej Warszawa IV nadkom. Marta Sulowska poinformowała, że kilka dni temu policjanci z Bemowa zauważyli młodego mężczyznę stojącego przy bankomacie. – Rozglądał się nerwowo i co chwilę zerkał na swój telefon komórkowy – relacjonuje rzeczniczka – Mając uzasadnione podejrzenie, że może on dokonywać wypłat za pośrednictwem nieprawnie pozyskanych kodów BLIK, policjanci postanowili to sprawdzić i podjęli wobec niego czynności – dodaje.

W trakcie kontroli funkcjonariusze znaleźli przy mężczyźnie ponad 12 tysięcy złotych, a w saszetce 25-latek miał kartę bankomatową na inne nazwisko. Policjanci zabezpieczyli jego telefon komórkowy, a jego samego przewieźli do policyjnego aresztu. Udało im się też ustalić oszukane osoby. Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola w Warszawie, gdzie usłyszał zarzut oszustwa. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

Marta Sulowska z warszawskiej policji wyjaśnia, że schemat działania oszustów metodą na BLIK jest zazwyczaj bardzo podobny. – Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości z prośbą o udostępnienie kodu BLIK – tłumaczy.

– Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego, będąc pewnym, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci – opisuje Sulowska.

I zaznacza, że transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć. – Dlatego należy pamiętać, aby przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania – apeluje – Nie należy podawać też wygenerowanego kodu BLIK bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę.

źródło:
PAP