– W sobotę, między godziną 13/14 ktoś zadzwonił do mamy i podając się za policjanta powiedział, że synowa miała wypadek z synem i potrzebne jest 15 tysięcy złotych – opowiada córka poszkodowanych seniorów. – Następnie w telefonie pojawił się głos kobiety, która płacząc powiedziała: „mamo pomóż, potrzebujemy pieniędzy”.

– Mama ma 80 lat, spanikowała, i oddała wszystkie pieniądze, które miała, czyli 5 tysięcy złotych. Do domu seniorów przyszedł „kurier” który odebrał gotówkę.  Oszuści przez cały czas rozmawiali ze swoją ofiarą przez telefon, tak aby nie mogła zadzwonić do kogoś innego.

Podobnych prób wyłudzenia w Płotach było wczoraj kilka. Poszkodowana rodzina napisała na Facebook-u post, w którym zwraca się do złodziei, aby oddali pieniądze.

W komentarzach pojawiły się wpisy internautów, którzy potwierdzili, że otrzymali podobne telefony. Na szczęście nie dali się oszukać, a o telefonach oszustów poinformowali policje.

– Policja prowadzi czynności w tej sprawie – potwierdza rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gryficach Zbigniew Frąckiewicz. – Apelujemy do seniorów, a także do rodzin, o zachowanie szczególnej ostrożności. Każdy telefon, gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa, prosimy zgłaszać pod numer telefonu 112 lub osobiście zgłosić się do najbliższej jednostki policji – mówi Zbigniew Frąckiewicz.

 Co zrobić, gdy odbierzemy telefon i podejrzewamy oszustwo?

– Natychmiast należy odłożyć telefon i zadzwonić pod numer 112 lub osobiście zgłosić się do najbliższej jednostki policji. Przypominam i informuję, że policja nigdy nie poprosi o pieniądze, nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, jak również nie udziela informacji o prowadzonych czynnościach – przekazuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gryficach Zbigniew Frąckiewicz.