Oszuści działający metodą „na loterię szczepionkową” wysyłają fałszywe SMS-y. Zamieszczają w nich link, który pozwala przejąć kontrolę nad kontem bankowym – ostrzegają eksperci z CERT Polska.

Przestępcy podszywają się pod organizatora Loterii Narodowego Programu Szczepień. Eksperci z CERT Polska, zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, ostrzegają przed nową odsłoną oszustwa. Oszuści rozsyłają SMS-y na losowe numery telefonów. Treść tych wiadomości sugeruje wygraną w wysokości 1000 złotych oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej. Nadawcą SMS-ów jest „Loteria C0V”, co w opinii ekspertów z CERT Polska ma zwiększyć wiarygodność tychże wiadomości, a przesyłane domeny składają się ze słów mających na celu przekonać potencjalną ofiarę do kliknięcia otrzymany link np. loteria, szczepionka, narodowa i nagrody.

„W treści wiadomości zawarta jest informacja, że wejście na stronę jest konieczne w celu potwierdzenia swoich danych. W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod firmę PayU. Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej lub karty płatniczej w tym panelu umożliwi przestępcom przejęcie naszego konta bankowego” – czytamy we wpisie na Facebooku.

To nie pierwszy raz, gdy przestępcy próbują dokonać oszustwa metodą „na loterię szczepionkową”. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy sprawdzić numer telefonu, z którego otrzymaliśmy informacje. Jeśli przesłano ją nam mailowo, to od razu można ją usunąć, bowiem o wygranej Totalizator Sportowy informuje jedynie w formie SMS.

Warto również sprawdzić przesłany link, który powinien prowadzić do rządowej strony gov.pl/szczepimysie/loteria. Jeśli adres jest inny, to mam do czynienia z próbą oszustwa.