Piątek jest ostatnim dniem w tym roku, kiedy będzie można zrobić standardowy przelew – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe. Jeśli do końca roku chcemy opłacić rachunki lub zasilić czyjeś konto, trzeba się pospieszyć.

W piątek w systemie Elixir odbędą się dwie sesje rozliczeniowe: o godz. 9:30 i 13:30. Oznacza to, że przelewy standardowe zlecone 30 grudnia po godzinie 13:30 w systemie Elixir trafią na konta odbiorców dopiero w poniedziałek 2 stycznia.

W dni świąteczne można jednak wykonywać przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir, który działa w trybie ciągłym i jest dostępny dla klientów banków także w weekendy i święta. W większości banków taki przelew jest dodatkowo płatny. W zależności od banku i rodzaju posiadanego konta kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9.30, 13.30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

źródło:
PAP