Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada 2021 roku, będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień. Do tej pory, uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada 2021 roku, będą miały wszystkie osoby dorosłe – to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. Zgodnie z nowymi przepisami od dziś osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat (ok. 30 mln osób) będą mogły zaszczepić się bezpłatnie w istniejących punktach szczepień. Jest ich około 3 tys.

„Za podjęciem działań prewencyjnych oraz zmierzających do wykorzystania zgromadzonych rezerw strategicznych przez zmianę grupy uprawnionej na osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, przemawia aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji (wiek 0,5 – 100 lat) do dnia 5 listopada 2021 r. szacowany na poziomie 1 mln osób” – napisano w ocenie skutków regulacji.

Do 5 listopada liczba osób z grona uprawnionych do refundacji nie przekroczyła 250 tys. osób, „przy docelowej szacowanej realizacji 3 mln szczepień”. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Lista punktów szczepień znajduje się >>>TUTAJ<<<.