
W środę, 13 maja, uczniowie klas ósmych przystąpili do ostatniej części tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Po języku polskim i matematyce przyszedł czas na język obcy nowożytny. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9.00 i w standardowej formule trwał 110 minut.

To finał trzydniowego sprawdzianu, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. W tym roku, według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, do egzaminu zgłoszono 393 338 ósmoklasistów z ponad 12 953 szkół w całym kraju. Łącznie uczniowie rozwiązują zadania w ponad 1,18 mln arkuszy.

Najczęściej wybieranym językiem obcym pozostaje angielski. Zadeklarowało go aż 98,4 proc. ósmoklasistów. Drugim najpopularniejszym wyborem jest język niemiecki, do którego przystępuje 1,2 proc. uczniów. Pozostałe języki, czyli francuski, hiszpański, rosyjski i włoski, wybrało łącznie 0,4 proc. zdających.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała na tegoroczny egzamin 187 różnych arkuszy, w tym 78 arkuszy oraz 22 zestawy nagrań z języków obcych nowożytnych. Arkusze egzaminacyjne mają być publikowane na stronach CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych każdego dnia egzaminu około godziny 13.00. Dla wielu uczniów to jeden z najważniejszych momentów końcówki szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ósmoklasisty ma znaczenie podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, dlatego ostatnie dni wiązały się nie tylko z mobilizacją, ale też dużymi emocjami.
źródło:
fot. SP nr w Kamieniu Pomorskim















3 komentarzy
Anonim mówi:
maj 13, 2026
o godzinie 19:29
Wg mnie niepotrzebny stres, końcowy wynik na świadectwie powinien być,,przepustką” do dalszej nauki
HGR mówi:
maj 13, 2026
o godzinie 12:56
Pewien znajomy dżentelmen (A.) też w tym roku zdaje egzamin ósmoklasisty. Trzymam za niego kciuki i za wszystkich ósmoklasistów. Ja ósmą klasę kończyłam baaardzo dawno (57 lat temu). Wtedy nie było egzaminów na koniec szkoły podstawowej, natomiast trzeba było zdać egzamin wstępny do szkoły średniej – w nieznanej (przyszłej)szkole i przed zupełnie obcą komisją egzaminacyjną. Według mnie, dzisiaj macie łatwiej bo egzamin zdajecie w swojej szkole, wśród i razem ze swoimi koleżankami i kolegami, w otoczeniu życzliwych Wam nauczycieli. To bardzo ważne! Jednocześnie pragnę powiedzieć, że każdy egzamin na drodze naszego/ waszego życia jest najważniejszy, jedyny w swoim rodzaju…
Anonim mówi:
maj 14, 2026
o godzinie 9:35
Tak tylko że kiedyś egzaminy sprawdzali jak i matury nauczyciele danej szkoły ….dziś nie wiadomo z jakiego województwa? nie wiem czy tak łatwiej dziś mają?