W piątkowy wieczór odbyło się czwarte już spotkanie z muzyką w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego, katedra kamieńska wypełniła się  Preludium i fugą h-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu rosyjskiego organisty Rubina Abdullina, dla którego był to pierwszy występ na kamieńskim festiwalu. Artysta studiował grę na fortepianie i organach w konserwatoriach muzycznych w Kazaniu, Leningradzie i Moskwie. Obecnie jest profesorem i rektorem tej pierwszej uczelni muzycznej, gdzie wykształcił szereg laureatów  rosyjskich i międzynarodowych konkursów organowych. Koncertuje w Rosji i poza jej granicami.

W dwóch częściach organowych, oprócz Bacha, kamieńska publiczność usłyszała trzy preludia chorałowe Johannesa Brahmsa oraz Introdukcję i passacaglię d-moll Maxa Regera. Po zakończeniu ostatniego utworu rosyjski wirtuoz, oklaskiwany przez publiczność, zszedł do transeptu katedry odebrać zasłużone gratulacje za swój występ.

Muzyka kameralna, podobnie jak organowa, zabrzmiała podczas piątkowego koncertu w dwóch odsłonach. Renesansowa fanfara,  trzy części bachowskiego Koncertu D-dur wg Antoniego Vivaldiego, cztery utwory na kwintet dęty Charlsa Colliera Jonesa oraz trzy części  I Kwintetu dętego b-moll Wiktora Ewalda zaprezentował kwintet instrumentów dętych blaszanych „Szczecin Brass Quintet”. Zespół tworzą szczecińscy muzycy – Dawid Głogowski (trąbka), Tomasz Dąbrowski (trąbka), Katarzyna Sułkowska (waltornia), Arkadiusz Głogowski (puzon) i Łukasz Turek (tuba). W repertuarze artystów znajdują się utwory jazzowe, muzyki rozrywkowej i filmowej oraz klasycznej doby baroku.

Piątkowy występ szczecińskiego kwintetu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem  zgromadzonej w katedrze publiczności, którzy zachęcili artystów do bisowania.

Kolejna, piąta uczta muzyczna tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim odbędzie się w piątek, 6 lipca. Wystąpią niemiecki organista i Albrecht Koch i zespół kameralny „Barock Tune” z Krakowa. Dzień później, w sobotę, 7 lipca, po nabożeństwie w katedrze, które rozpocznie się o godzinie 18.00, odbędzie się  koncert dodatkowy naszego festiwalu. Będzie to koncert finałowy XVI Ogólnopolskich Warsztatów Zespołów Muzyki Dawnej, które od kilku lat odbywają się w Kamieniu Pomorskim.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej