Powieki są ważnym elementem aparatu ochronnego oka. Chronią powierzchnię gałki ocznej przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz pełnią istotną funkcję podczas nawilżania oka. Stosunkowo często występującą przypadłością jest opadanie powiek. Wbrew pozorom nie jest to tylko defekt kosmetyczny. Opadające powieki mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach, a także ograniczać pole widzenia i ostrość wzroku. Na szczęście istnieją dziś skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Jakie są przyczyny opadania powiek?
Opadanie powiek, nazywane również ptozą, to problem, z którym boryka się wiele osób. Polega na nieprawidłowym położeniu górnej powieki wobec prawidłowo usytuowanej gałki ocznej. Przyczyny dolegliwości mogą być różnorodne. W wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną opadania powieki jest po prostu proces starzenia się skóry i tkanki tłuszczowej wokół oczu. Jest to związane ze spadkiem poziomu kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność skóry. Z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, co prowadzi do opadania powiek. Istnieją również inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju tego schorzenia. Opadanie powiek może być objawem różnorodnych stanów i dolegliwości, które mogą powodować zmiany w kondycji tej części aparatu ochronnego oka. Jednym z nich jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni podnoszących powiekę, na przykład w wyniku urazu mechanicznego. Do przyczyn zaliczamy też niektóre schorzenia, przede wszystkim neurologiczne. Opadanie powiek może mieć również podłoże genetyczne – ryzyko rozwoju wzrasta, gdy cierpi na nie jedno z rodziców.
Czym skutkuje opadanie powieki?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, opadanie powiek to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna, która może prowadzić do różnych konsekwencji. Przede wszystkim, nieprawidłowe położenie górnej powieki powoduje zawężenie pola widzenia oraz zmniejszenie ostrości wzroku, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby z tym problemem często doświadczają trudności podczas czytania, co wpływa na codzienny komfort. Co więcej, aby poprawić kąt widzenia, wykonują oni mimowolne ruchy głowy, co może prowadzić do bólów karku i szyi. Problem z wyglądem oka może także negatywnie wpływać na pewność siebie i samopoczucie pacjenta.
Co można zrobić z opadającymi powiekami?
Sposobów na podniesienie opadającej powieki jest wiele. Ważne jest ustalenie przyczyn i możliwości usunięcia problemu. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabieg na opadające powieki, czyli plastyka powiek. Nie jest to wyłącznie procedura medycyny estetycznej, przeprowadzana jest także w klinikach okulistycznych, jak Eyemed w Lublinie. Tego rodzaju zabiegi są bowiem najczęściej wykonywane z powodów medycznych, gdy opadające powieki są związane z problemami zdrowotnymi, a nie tylko z chęcią poprawy wyglądu. Nie da się jednak ukryć, że plastyka powiek szybko i skutecznie przywraca też zdrowy i młodzieńczy wygląd okolic oczu oraz właściwy kontur i kształt powiek. To najskuteczniejsza metoda likwidująca problem opadającej powieki.
Czy operacja powiek jest bezpieczna?
Plastyka powiek jest uważana za bezpieczny zabieg, ale z całą pewnością warto powierzyć ją specjaliście. Właśnie dlatego operacja powinna być przeprowadzona tylko przez doświadczonego chirurga, posiadającego sprawdzoną wiedzę i praktykę w tym zakresie. Pamiętajmy, że wybór miejsca nie może być przypadkowy. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, najlepiej wybierać renomowane kliniki, takie jak https://eyemed.pl/kontakt/. Plastyka powiek górnych w Eyemed jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym do obszaru powiek. Zabiegi nie są skomplikowane i trwają krótko. Pacjenci mogą wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu.
Artykuł Sponsorowany
1 komentarzy
Anonim mówi:
paź 31, 2024
o godzinie 10:34
Mi opada, ale co innego.