Noblistka Olga Tokarczuk urodziła się w małym Sulechowie. Ukończyła wydział psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 roku otrzymała The Man Booker International Prize za jedną ze swoich powieści „Bieguni”. Dwa razy otrzymała nagrodę „Nike” – w 2008 i 2015 roku.
Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk
Najnowsza książka Olgi Tokarczuk to „Pan Wyrazisty”. Publikacja ukazała się 25 stycznia 2023 roku. Jest to jej druga powieść, która ukazała się po przyznaniu w 2018 roku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Pierwszą jej powieścią w ogóle była „Podróż ludzi księgi”. Cofa się ona w czasie do roku 1685. Oto Francja, gdzie wiele osób podróżuje po to, aby znaleźć dla siebie nową, lepszą ojczyznę. Wśród nich jest garstka dziwnych (na pierwszy rzut oka) bohaterów. Mowa tu m.in. o twardo stąpającym po ziemi de Berle, Weronice – kurtyzanie porzuconej przez narzeczonego.
Wszyscy skupiają się na Księdze, która ukryta jest w wysokich górach. Czymś, co może zmienić oblicze świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, co ta Księga jest w stanie ze sobą przynieść?
„Prawiek i inne czasy”
Olga Tokarczuk znana jest z twórczego pisarstwa. Dowodem na to jest ta oto książka, która po raz pierwszy ukazała się w 1996 roku. Śmiało można powiedzieć, że jest to powieść wielowymiarowa, która skupia się na losach Boskich i Niebieskich.
Akcja rozpoczyna się ok. 1914 roku, a kończy w latach 80 XX wieku. Czytelnicy poznając losy głównych bohaterów, mają okazję do snucia własnych refleksji. Nie raz można spotkać się z opinią, że jeżeli ktoś jeszcze nie poznał twórczości Tokarczuk Olgi, to powinien rozpocząć właśnie od „Prawieku…”.
„Księgi Jakubowe”
Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się ta właśnie książka, która po raz pierwszy ukazała się w 2014 roku. Może wiele osób powie „nie!”, jeżeli dowiedzą się, że ta książka ma prawie tysiąc stron. Żaden czytelnik nie pożałuje jednak tego, że przeczytał je od deski do deski.
Połowa XVIII wieku. W Rohatynie dochodzi do spotkania wielu osobistości, m.in. pojawiają się Katarzyna Kossakowska i Elżbieta Drużbacka. Niedługo po uroczystej kolacji, w miejscowości pojawia się Jakub Lejbowicz Frank. Żyd, niezwykle wygadany, który sprawia, że to wszystko w co do tej pory wierzyli ludzie, zaczyna się chwiać.
Olga Tokarczuk nie tylko dała ludziom porządnie do myślenia. Widać, że książka opowiada również to, co aktualnie działo się w tamtym okresie na ziemiach polskich i europejskich.
Krótkie opowiadania Olgi Tokarczuk
Autorzy krótkich form literackich nie raz i nie dwa zaskoczyli współczesnych czytelników. Zalicza się do nich Olga Tokarczuk, która również ma na swoim koncie takie krótkie opowiadania. Przykładowo można podać tutaj takie tytuły jak: „”Obcy”, „Nasz dom na końcu i w środku świata”, „Palec Stalina”, „Przejście”, „Fryzjer”. Jej ostatnie historie, które są krótkie (w porównaniu do innych opowiadań jej autorstwa) to „Psiakrew”, „Przetwory na życie (na niestrawność)”.
Olga Tokarczuk – inne książki
Każda jej książka cechuje niezwykła dojrzałość. Opowiadaniem „Człowiek, który nie lubił swojej pracy” podbiła kolejne serce czytelnicze. Autorka ma na swoim koncie wiele innych opowieści, m.in. „E.E.”, „Dom dzienny dom nocny”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Empuzjon”.
Olga Tokarczuk brała również udział przy tworzeniu wielu wywiadów i rozmów, np. “Rozmowy na nowy wiek II’, “Próbka reprezentatywna”, “Pod Podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza”.
5 komentarzy
Anonim mówi:
mar 9, 2023
o godzinie 10:46
nagroda nobla nic wartościowego rozdają je komuniści dla komunistów
Anonim mówi:
mar 9, 2023
o godzinie 10:36
Pani Tokarczuk ta jak Pani Zabużko lansują się na antypolonizmie.
Anonim mówi:
mar 8, 2023
o godzinie 19:31
do ANONIMA 14:22: taaa, pewnie tak samo z jp2, wszystkim w twarz napluli że ujawnili prawdę
Anonim mówi:
mar 8, 2023
o godzinie 14:22
„Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – mówiła Tokarczuk.” Polacy jako kolonizatorzy, właściciele niewolników i mordercy Żydów – takim tekstem napluła każdemu Polakowi w twarz! Kto promuje takiego anty Polaka?
Anonim mówi:
mar 8, 2023
o godzinie 19:28
chyba każdemu zacietrzewionemu wolakowi