Urzędnicy Generalnej Dyrekcji Krajowej Dróg i Autostrad postanowili pochwalić się stopniem zaawansowania prac, na dwóch wykonywanych obecnie odcinkach trasy S-3 prowadzącej ze Szczecina do Brzozowa. Jak zapewniają, obecnie trwają tam jedynie prace wykończeniowe, które powinny zakończyć się do końca kwietnia.

Pierwszym odcinkiem budowanej S3-ki, patrząc od Szczecina, jest Miękowo – Rzęśnica o długości 19 km. Jest to wspólny przebieg dróg krajowych nr 3 i 6. Ten dwujezdniowy odcinek oznaczony jako droga S3 powstał w II połowie lat 70. ubiegłego wieku. Pierwotnie na drodze powstał tylko jeden węzeł – Rurka (Goleniów Południe), a w następnych latach dobudowano kolejne węzły i wiadukty. Trasa jednak nigdy nie została dostosowana w pełni do parametrów drogi ekspresowej.

Teraz na ukończeniu jest inwestycja, która to zmieni. W ramach kontraktu o wartości 126,3 mln zł w miejscowości Kliniska Wielkie powstał węzeł drogowy, który zastąpił wcześniejsze skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Kompleksowo przebudowany został również węzeł Rzęśnica z DW142, co poprawiło płynność i bezpieczeństwo ruchu. Z dwóch jezdni i nowych węzłów kierowcy mogą korzystać już od czerwca tego roku. Obecnie kończone są drogi obsługujące dojazd do nieruchomości przy drodze.

Wykonywane jest ogrodzenie całej trasy, a w pobliżu węzła Goleniów Południe trwają prace wykończeniowe przy górnym przejściu dla dużych zwierząt.

Umowę (360,5 mln zł, Budimex, formuła „projektuj i buduj”) na budowę odcinka Miękowo–Brzozowo podpisano w grudniu 2017 r., a zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) otrzymano w kwietniu 2019 r. W ramach tej inwestycji powstanie, w nowym śladzie, obwodnica Brzozowa w ciągu S3, a fragment Brzozowo-Miękowo (DK3) zostanie dostosowany do parametrów drogi ekspresowej (dobudowa drugiej jezdni).

W ciągu trasy o długości 22,4 km zaplanowano m.in. węzły drogowe Brzozowo, Przybiernów i Babigoszcz, a także miejsce obsługi podróżnych Przybiernów. Odcinek S3 Brzozowo–Miękowo będzie stanowić połączenie istniejących obwodnic Troszyna, Parłówka i Ostromic z obwodnicą Miękowa i dalszym ciągiem drogi ekspresowej w kierunku południowym.

Na drodze ekspresowej S3 Miękowo – Rzęśnica trwają ostatnie prace wykończeniowe. Droga zyskała dwa nowe węzły, nie ma też już skrzyżowania z przejściem dla pieszych w Kliniskach. Pod koniec kwietnia ten odcinek i położony bardziej na północ odcinek Brzozowo – Miękowo powinien być całkowicie zakończony.