Już w styczniu wielu emerytów i rencistów dostanie wyższe świadczenia w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu. ZUS jest gotowy do wypłat wyższych świadczeń. Zyskać można do 187 zł miesięcznie – czytamy w „Super Expressie”.

Rewolucja podatkowa, którą PiS nazwał Polskim Ładem, wchodzi w życie już za tydzień. Jedną z najważniejszych zmian, które ze sobą niesie, jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie. To oznacza, że część emerytów zapłaci mniejszy podatek, inni zaś nie zapłacą go wcale.

Jak czytamy w „SE”, ZUS jest już gotowy do wypłaty wyższych świadczeń. Rzecznik urzędu zapewnia, że na początku stycznia pierwsi seniorzy odnotują wyższe wpłaty na swoim koncie. Dziennik publikuje wyleczenia ZUS, z których wynika, że dla osób pobierających świadczenia w wysokości od 480 do 4920 zł wypłata wzrośnie, bo nie będzie od ich dochodów pobierany podatek.

Zapłacą tylko 9-proc. składkę zdrowotną. Korzyści odczuje 3,7 mln emerytów oraz 1,7 mln rencistów. Największą różnicę odczują osoby, które obecnie mają emeryturę w wysokości 2500 zł brutto. Oni dostaną o 187 zł więcej. Ale na zmianach zyskają także „bogatsi” emeryci. Dla przykładu: emeryt ze świadczeniem minimalnym 1250,88 zł brutto otrzymuje na rękę 1066 zł, od stycznia świadczenie wzrośnie do 1138 zł. Emeryt ze świadczeniem 1725 zł brutto otrzymuje na rękę 1454 zł. Po zmianach jego świadczenie wyniesie 1570 zł.