9 października 2018 r. w Międzynarodowym Domu Kultury otwarto wystawę „Od sieci rybackiej do koronki”.
Jest to kolejna wystawa rzemiosła dawnego, przedstawiona przez Stowarzyszenie Archeozdroje. Ekspozycja prezentuje krótką historię od sieci rybackiej do koronki. Na wystawie przedstawione są fragmenty oryginalnych sieci rybackich wykonanych w naszej gminie oraz rekonstrukcja sieci lnianej i koronki na bazie sieci rybackiej, w tym koronka sakralna, a także koronki wykonane na drutach z różnych nici i kordonków. Prezentacja malutkiej cząstki koronkarstwa na naszych wyspach i w Polsce – z Koniakowa i Bobowej, wzorów angielskich i słowackich zachwyca pięknem tego niszowego, trudnego rzemiosła.
Szczególne miejsce zajmują na wystawie koronki z ręcznika ludowego z Podlasia –zdjęcia zostały udostępnione przez Muzeum Podlaskie. W wielu domach po wojnie były wyroby z koronki siatkowej zdobione haftem. Dzisiaj bardzo mało osób potrafi posługiwać się iglicą do wyrobu sieci. Produkty fabryczne wyparły unikalne ręcznie robione koronki – firanki, bieżniki, serwetki – opowiada Jolanta Szarłowicz ze Stowarzyszenia Archeozdroje, współtwórczyni wystawy.
Stowarzyszenie Archeozdroje działa na terenie Gminy Międzyzdroje i uczestniczy w imprezach historycznych na terenie całej Polski. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną, w tym głównie rzemiosłami dawnymi i ginącymi.
1 komentarzy
Eva mówi:
paź 16, 2018
o godzinie 15:36
Super, brawo Archeozdroje, pojęliście się ciekawego tematu! W końcu na naszych wyspach swojego czasu królowały sieci. Gratulacje!