Mają mieć dokładność ponad 98% i można je wykonać w warunkach domowych – sieć Biedronka jako pierwsza w Polsce wprowadza do sprzedaży testy wykrywające przeciwciała SARS-Cov-2. Na sklepowe półki trafią już w najbliższy poniedziałek, 15 marca.

Jak sieć informuje w przesłanym komunikacie, testy, które od poniedziałku będzie można nabyć w Biedronce, to certyfikowane produkty wyprodukowane przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab. Są to testy serologiczne, co oznacza, że pozwalają wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19. Ich dokładność sięga ponad 98%.

„Test jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to tylko ok. 10 minut. Najważniejsze jednak, że to bezpieczny, przebadany produkt renomowanej firmy. Producent, szwajcarska PRIMA Lab jest firmą certyfikowaną zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016, a sam test to certyfikowany wyrób medyczny (certyfikat CE). Jego dokładność wynosi 98,3%”, zapewnia sieć Biedronka w przesłanej informacji prasowej.

Testy Primacovid będą dostępne w sprzedaży od poniedziałku, 15 marca, i będą kosztować 49,99 zł za sztukę. Jedna osoba będzie mogła jednorazowo kupić maksymalnie 3 testy.

– Misją Biedronki od początku istnienia jest umożliwianie kupującym dostępu do towarów, które są dla nich ważne i to zawsze w niskich cenach. Dotyczy ona nie tylko produktów spożywczych, ale i takich, które pozwolą na zaspokojenie ważnych potrzeb psychologicznych i zwiększenie bezpieczeństwa. Do nich należy z pewnością test Primacovid. Wprowadzamy go na rynek jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, także dlatego, że jako lider rynku jest to część naszej odpowiedzialności społecznej – mówi Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

Jak dodaje sieć, producent Pimacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać Covid-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

* Raporty ewaluacyjne Primacovid wskazują na czułość 98,92% dla IgG i 92,98% dla IgM w porównaniu do metody referencyjnej (ELISA). Swoistość łączna IgG i IgM wynosi 98,3%.