Jeśli się wybierasz do Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie, musisz pamiętać o nowych przepisach. Od 1 października podróż do Zjednoczonego Królestwa będzie możliwa tylko na podstawie paszportu – przypomina resort spraw zagranicznych.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Osoby, które mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, uzyskany na podstawie dowodu osobistego – będą mogły przekraczać granicę, legitymując się nim do końca 2025 roku.

Jeżeli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, warto przed podróżą do Wielkiej Brytanii upewnić się, czy nasz paszport jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. MSZ przypomina m.in. na to, aby zwrócić uwagę zwłaszcza na aktualność zdjęcia. Przypomnijmy, że te zmiany są skutkiem Brexitu. Z końcem 2020 roku nastąpił całkowity rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Zjednoczone Królestwo opuściło Wspólnotę formalnie, ale po roku okres przejściowy się kończy. To oznacza szereg zmian, które dotkną również m.in. podróżnych na Wyspy.

W praktyce na na lotniskach pasażerowie podlegają standardowej odprawie szczegółowej. Teraz trzeba będzie mieć także przy sobie ważny paszport (wydany w okresie ostatnich 10 lat i ważny jeszcze przez przynajmniej trzy miesiące) i w razie konieczności uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu.

Dodatkowo w 2022 roku będzie uruchomiony ETIAS, czyli – Europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż. Brytyjczycy będą mogli wjechać do strefy Schengen bez wizy, ale wcześniej będą musieli uzyskać na taką podróż zezwolenie i wnieść opłatę – 7 euro. Wjazd w Wysp Brytyjskich na teren Unii Europejskiej również nie jest już łatwy. Przed wjazdem do UE, podróżni muszą wypełnić formularz elektroniczny. Informacje zawarte w każdym wniosku są automatycznie porównywane z bazami danych UE i Interpolu.