Od 11 stycznia obowiązują wyższe ceny biletów na przejazdy pociągami. Według PKP Intercity spowodowane jest to m.in. znaczącymi zmianami cen energii elektrycznej. Według przewoźnika, zmiana wynika również z konieczności dostosowania się do rosnących kosztów działalności oraz do oferty cenowej konkurencji.

PKP Intercity zaznacza w komunikacie, że w porównaniu do stycznia 2022 r. cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o 62,18 proc., co przełoży się bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na ten rok opłat za tak zwaną energię czynną, która jest częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną.

Jak podkreślono, oznacza to wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity. Podwyżki biletów spółka tłumaczy też „najwyższym od wielu lat poziomem inflacji, która w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5 proc., a także wysokimi stopami procentowymi”.

„Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc.” – podano w komunikacie, dodając, że wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100 proc. w skali roku. Według spółki zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.