Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT – powiedział w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową.
Szef resortu środowiska w radiowej „Jedynce” przyznał, że przepisy ustawy tzw. foliówkowej (obowiązującej od 1 stycznia 2018 r.), wprowadzającej opłaty za torby foliowe, były obchodzone przez przedsiębiorców, którzy wprowadzali na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. Jego zdaniem ustawa nie spełniła swojej roli.
Przypomniał, że od 1 września za każdą torbę foliową w sklepie, oprócz tzw. popularnych zrywek, czyli bardzo cienkich torebek do owijania żywności, będziemy płacić 20 gr plus VAT. Tzw. nowela ustawy śmieciowej (ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw) czeka na podpis prezydenta. Nowela, oprócz zmian w kwestiach gospodarki odpadowej, zmieniła także przepisy tzw. ustawy foliówkowej, wprowadzając odpłatność za wszystkie plastikowe torby, jakie dostaniemy w sklepach poza tzw. zrywkami.
Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. – ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 rok przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.
źródło:
PAP
10 komentarzy
leszek mówi:
sie 29, 2019
o godzinie 13:43
Lasy płoną ,teraz przyjdzie je wycinać na torebki papierowe.Czemu żaden urzędnik nie podał ile podatku dochodowego z grubych reklamówek zebrali ,tylko jak mantrę -obeszli oszukali itp .Zarobił fiskus i to nie mało
Obecny mówi:
sie 23, 2019
o godzinie 11:55
Nie obchodzenie przepisów tylko według przepisów,trzeba wiadzieć co się pisze a że ustawa dawała możliwość to czego piszecie głupoty.A jeśli chodzi o papier to jest ekologia nie bo momentalnie wytniemy wszystkie drzewa i poprostu zgineimy.
Anonim mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 17:52
Dobrze bo niedługo utoniemy w plastiku. Trzeba myśleć globalnie.
Anonim mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 11:10
Naiwnością jest wierzyć w to, że wprowadzona opłata recyklingowa 25 gr za każdą foliówkę ma na celu ograniczenie ich używania. Tu chodzi wyłącznie o dodatkowe wpływy do budżetu. Gdyby rzeczywiście intencją była ochrona środowiska można by wprowadzić albo dużo wyższą opłatę, albo całkowicie zakazać ich używania. Polscy wytwórcy opakowań oferują bardzo szeroki asortyment torebek papierowych w cenach od 3 gr/szt.
Jeżeli szuka się pieniędzy na pokrycie gestu rozdawnictwa to najprościej znaleźć je drenując kieszenie klientów.
Anonim mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 10:23
Całkiem powarjowali ciągle tylko podwyżki i podwyżki-zygac się już chce. Skąd nato brać człowiek musi się narobić za takie gowniane grosze. Niewiadomo co z tą kasą zrobić czy w dupe wsadzić czy się nachlac. I od 1go – do 30go przespać. Niech do rządu dają podwyżki tam gdzie 500 + dają nierob. A później walą ceny jak z Kosmosu.
Anonim mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 10:22
Będzie na zasiłki dla elektoratu.
kamienianka mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 9:12
To po co sklepy używają jednorazówek a biały papier poszedł do lamusa ide do Netto na masarnie a tam kabanosy wkładaja mi do foliówki a gdzie papier żenada
Anonim mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 10:41
A bialy papier to z tlenu sie robi? Kup sobie kiszkę ziemniaczaną to zapakowana bedzie w kiszkę…
Anonim mówi:
sie 22, 2019
o godzinie 21:45
Wystarczy reaktywować skupy makulatury – tak jak to było za komuny, dać preferencyjne ulgi zakładom je przetwarzającym a papieru nie zabraknie!
ja mówi:
sie 29, 2019
o godzinie 18:31
i zapakują wędlinę w makulaturę pomyśl.